dofinancovanie hypotéky

Ako na dofinancovanie hypotéky?

Mnoho klientov má problém dofinancovať hypotéku z vlastných zdrojov, čím sa kúpa bývania predražuje. Akými spôsobmi môžeme vyriešiť dofinancovanie hypotéky?

Záujemcovia o hypotéku musia počítať s tým, že banka im neposkytne viac ako 80 až 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Presné percento závisí hlavne od lokality a druhu nehnuteľnosti (byt alebo rodinný dom).

Pre mnohých klientov je problém zvyšnú časť dofinancovať z vlastných zdrojov, čím sa kúpa bývania výrazne predražuje alebo sa stáva úplne nedostupnou. Nižšie si ukážeme 3 spôsoby, akými je možné hypotéku dofinancovať.

1. Založenie druhej nehnuteľnosti

Najlacnejšou a najlepšou z týchto možností je založiť druhú nehnuteľnosť. Celá kúpa sa tak bude financovať iba hypotékou. Druhá nehnuteľnosť nemusí byť vo vašom vlastníctve, pokojne môže patriť rodičom alebo niekomu inému.

Nevýhodou je to, že nie každý má inú nehnuteľnosť alebo ak aj má, tak ju nechce založiť. To sa týka hlavne rodičovskej nehnuteľnosti. Klienti sa boja, že nebudú schopní splácať hypotéku a dostanú rodičov do problémov.

Výhodou je, že dve nehnuteľnosti nemusia byť v banke založené počas celej doby splatnosti hypotéky. Druhú nehnuteľnosť je možné po pár rokoch vyňať, keď sa časť hypotéky splatí a bude stačiť len hodnota kupovanej nehnuteľnosti. Za takúto zmenu zmluvných podmienok zaplatíte v závislosti od banky približne 150 EUR.

Okrem toho si pri založení dvoch nehnuteľností priplatíte navyše za znalecký posudok na druhú nehnuteľnosť (približne 150 až 200 EUR) a návrh na vklad záložného práva na katastri (66 EUR). To sú v porovnaní so zvyšnými dvoma možnosťami dofinancovania hypotéky zanedbateľné náklady.

2. Spotrebný úver

Druhou možnosťou pre tých, ktorí sa na hypotéku nepripravili je spotrebný úver. Maximálna splatnosť spotrebného úveru je iba 8 rokov. To je na jednej strane dobré, keďže ho skôr splatíte a ostane vám len samotná hypotéka.

Na druhej strane je pri ňom vyššia splátka a kvôli tomu to mnohým nevyhovuje alebo čo je horšie, že im to v banke nevychádza z príjmu. Niektoré banky zvyknú k hypotéke automaticky ponúkať spotrebný úver na dofinancovanie hypotéky s nižšou úrokovou sadzbou, ale to je už vždy individuálne pri každom klientovi.

Preto stojí za zváženie podriadiť výber banky aj možnostiam na dofinancovanie hypotéky spotrebným úverom a nepozerať len na najnižšiu úrokovú sadzbu pri hypotéke. Na konci fixácie je možné spotrebný úver refinancovať spolu s hypotékou.

3. Medziúver zo stavebnej sporiteľne

Poslednou možnosťou je obrátiť sa na stavebnú sporiteľňou a požiadať o medziúver. Maximálna splatnosť úveru je podstatne dlhšia ako pri spotrebnom úveru. Zvyčajne sa dá natiahnuť aj na 15 až 20 rokov, úroková sadzba býva nižšia ako na väčšine spotrebných úverov. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je tento úver v konečnom dôsledku najdrahší.

Nie je to spôsobené len samotnou dobou splatnosti úveru, ale hlavne tým, že v medziúvere niekoľko rokov splácate iba samotné úroky, nie istinu. Takto to pokračuje aj niekoľko rokov, dokým nesplníte podmienky na poskytnutie stavebného úveru.

Pri iných typoch úverov splácate úroky aj istinu od začiatku, takže celkový zostatok úveru sa každou splátkou znižuje. Kvôli vysokému zostatku môže byť problém s neskorším refinancovaním medziúveru spolu s hypotékou.

Kto chce nižšiu splátku za každú cenu, tak uprednostní medziúver. V inom prípade bude pravdepodobne lepšou voľbou spotrebný úver. Ani jedna z možností na dofinancovanie hypotéky však nie je ideálna. Každá z nich prináša určité negatíva, hlavne vo forme poplatkov alebo vyšších úrokov.

Preto je najlepšie sa na hypotéku pripraviť dopredu a mať vlastné zdroje. Ušetríte tým veľa peňazí, času a celý proces kúpy bývania sa tým výrazne zjednoduší a urýchli.

chcem sa poradiť

Kategória: Hypotéky

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*