ako sa pripraviť na hypotéku

5 tipov, ako sa pripraviť na hypotéku

Príprava na hypotéku nezačína výberom nehnuteľnosti. Pripravil som pre vás niekoľko tipov, na ktoré je dobré myslieť ešte pred riešením hypotéky.

1. Nespoliehajte sa na stopercentnú hypotéku

Podmienky na získanie hypotéky sa stále viac a viac sprísňujú. V marci minulého roka banky mnohým klientom znova skomplikovali situáciu. Šanca na získanie stopercentnej hypotéky je oveľa nižšia ako pred pár rokmi, len každý desiaty klient má šancu ju získať. Preto je ideálne, ak žiadateľ o úver vie financovať aspoň 10 % až 20 % kúpnej ceny nehnuteľnosti z vlastných zdrojov. Vďaka vlastným zdrojom bude mať na výber z ponuky viacerých bánk, okrem toho získa aj výhodnejšie podmienky.

V prípade, že vlastné zdroje nemá, neostáva mu nič iné, len požiadať o spotrebný úver alebo medziúver v stavebnej sporiteľni. Problémom týchto úverov je vyššia úroková sadzba, kratšia splatnosť a tým pádom aj vysoká mesačná splátka.

2. Odkladajte si niekoľko mesiacov celú splátku úveru

Ešte niekoľko mesiacov pred podaním žiadosti o úver je dobré na skúšku si odkladať bokom predpokladanú mesačnú splátku úveru. Takto jednoducho zistíme, či sme na hypotéku pripravení alebo nie. Môžeme sa tak vyhnúť mnohým nepríjemnostiam so splácaním v budúcnosti. Tento bod je dôležitý hlavne pre ľudí, ktorí doteraz míňali celý svoj príjem a splátka úveru by mohla narušiť ich mesačný rozpočet.

3. Vytvorte si rezervu

Pred podaním žiadosti o úver je vhodné mať odložené nejaké peniaze bokom. Takáto rezerva by mala pokrývať výdavky aspoň na 3 mesiace. Vhodnou voľbou je využitie sporiaceho účtu, ktorý je bez poplatkov a zároveň sú na ňom peniaze kedykoľvek dostupné. Úlohou tejto rezervy je ochrániť klienta pred nepredvídateľnými výdavkami alebo pri krátkodobom výpadku príjmu.

Ak sa klient pri splácaní úveru omešká len o niekoľko dní, veľmi mu to skomplikuje situáciu na konci fixácie, keďže banka mu dá pravdepodobne prirážku k úrokovej sadzbe a len ťažko môže čakať, že si hypotéku prenesie do inej banky s lepšími podmienkami.

4. Tipovanie zápasov vám môže skomplikovať situáciu

Väčšina bánk pri podávaní žiadosti o úver požaduje od klienta výpisy z účtu za posledných niekoľko mesiacov. Mnohých však môže prekvapiť, že banka sleduje okrem príjmov aj jednotlivé výdavkové položky na výpise. Niektoré banky môžu za negatívny záznam považovať aj platby do stávkovej kancelárie. Takéhoto klienta bude banka brať ako hazardného hráča, čo môže viesť automaticky k zamietnutiu žiadosti o hypotéku.

Banku pritom nezaujíma ani vaša úspešnosť pri tipovaní zápasov :). Takisto je vhodné ustrážiť si používanie kreditnej karty a prečerpania na účte. Práve kreditné karty, kontokorenty a podobné produkty spôsobujú mnohým klientom problémy pri schvaľovaní úveru.

5. Akú splatnosť zvoliť?

Maximálna doba splatnosti hypotéky je 30 rokov. V prípade mladých ľudí je to aj najčastejšia zvolená dĺžka splácania. Často však uvažujú aj nad 20-ročnou splatnosťou kvôli nižšej preplatenosti. Tá však nie je až o toľko vyššia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Navyše v prospech dlhšej splatnosti hovorí aj to, že klient má nižšiu splátku a rodinný rozpočet nie je tak napnutý, ako pri dlhšej splatnosti.

Veľa ľudí však chce hypotéku vyplatiť skôr, čo je pochopiteľné. Niektoré banky umožňujú dávať pravidelne každý mesiac mimoriadne splátky. Zo zákona však musí každá banka umožniť klientovi urobiť mimoriadnu splátku raz ročne do výšky 20 % zostatku úveru bez poplatku.

chcem sa poradiť

Kategória: Hypotéky

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*