poklesy pri investovaní

Ako sa zachovať pri investovaní počas poklesov?

Akciové trhy v posledných pár dňoch poklesli o približne 15 %. Čo to znamená pre investorov a ako sa v tomto období zachovať?

Poklesy pri investovaní o 15 alebo aj viac % nie sú také výnimočné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Podobných korekcií nastalo od druhej svetovej vojny 26, teda raz tri roky. Priemerný pokles bol o 13,6 % a zotavenie zvyčajne trvalo 4 mesiace. Posledný väčší pokles si môžeme pamätať napríklad z konca roka 2018. Aj vďaka tomu bol rok 2019 taký úspešný.

Pri pohľade na ročnú výkonnosť akcií je zrejmé, že kolísanie ich hodnoty je normálnou súčasťou investovania do akcií. Aj keď priemerný výnos bol z dlhodobého hľadiska približne 10 %, akcie kolíšu a málokedy je výnos za rok blízko dlhodobého priemeru.

poklesy pri investovaní

Akcie za svoju históriu prekonali vážnejšie hrozby ako koronavírus. Zažili napr. dve svetové vojny, studenú vojnu, ropné šoky, prírodné katastrofy, teroristické útoky, krízu s hypotékami…

Minulý rok akciové fondy zarobili 30 %. Pred dvomi mesiacmi som písal, že nejde o nič nezvyčajné, ale na druhej strane nie je taký výnos dlhodobo udržateľný. Netreba si robiť ťažkú hlavu z toho, keď akcie niekedy o 20 % poklesnú, pretože aj to je normálne.

V druhej polovici januára zažívali kvôli šíreniu vírusu pokles čínske akcie, tie sa v týchto dňoch už vrátili na pôvodnú úroveň, za jeden mesiac. Postupne sa panika presúva na európske a americké akcie. Pravdepodobne tiež pôjde len o dočasnú nervozitu, keď investori reagujú prehnane.

Ako sa teraz zachovať?

Investori, ktorí investujú na kratšie ako 5 až 7 rokov by nemali mať veľkú časť investície v akciách, preto by sa ich tento pokles nemal príliš týkať. Pokiaľ majú svoju investíciu nastavenú tak, ako má byť.

Pre tých, ktorí investujú dlhodobo, teda 15 a viac rokov, pokles nie je negatívom, keďže akcie majú dlhý čas na zotavenie. Pre nich je pokles z dlhodobého hľadiska výhodou, keďže budú teraz nakupovať lacnejšie.

Investori majú dnes 3 možnosti, ako sa zachovať:

  1. vybrať všetky peniaze so stratou – najhoršia možnosť
  2. pokračovať v pravidelnom investovaní bezo zmeny – lepšie
  3. urobiť mimoriadnu investíciu – najlepšia možnosť

Najlepšia a z pohľadu emócií najťažšia vec, ktorú môžeme dnes urobiť je zvýšiť vklad do investície. Máme tak možnosť nakúpiť akcie o približne 15 % lacnejšie ako minulý mesiac a aktuálnu stratu trochu zriediť. Kto nemá dostupnú hotovosť, môže predať časť dlhopisovej zložky portfólia a nakúpiť akcie.

Kategória: Investovanie

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*