zmeny v stavebnom sporení

Ako sa zmení stavebné sporenie v roku 2019?

O pripravovaných zmenách v stavebnom sporení sa hovorilo už dlhšie. Novela zákona o stavebnom sporení vstúpi definitívne do platnosti od roku 2019. Na aké zmeny sa od budúceho roku musíme pripraviť?

Výška štátnej prémie

V roku 2018 je štátna prémia maximálne vo výške 66,39 EUR. Na jej dosiahnutie musí sporiteľ vložiť na účet svojho stavebného sporenia 1 327,80 EUR. Výška prémie tak predstavuje 5 % zo sumy vkladu. Po novom bude potrebné vložiť až 2 800 EUR a štátna prémia sa mierne zvýši na 70 EUR (2,5 % z výšky vkladu). Táto zmena sa bude týkať úplne všetkých zmlúv stavebného sporenia.

Už súčasná výška štátnej prémie nebola pre mnohých príliš atraktívna, po novom na ňu pravdepodobne ani veľa ľudí nedosiahne. Sporiteľ by si každý mesiac musel odložiť bokom 233 EUR, čo bude pre viacerých problém. V pôvodnom návrhu novely mala byť dokonca zrušená štátna prémia pre deti do 18 rokov. Táto zmena nakoniec neprešla a neplnoletí sporitelia môžu využívať štátnu prémiu aj naďalej.

zmeny v stavebnom sporení

Ďalšou novinkou je pripisovanie štátnej prémie v prvom roku sporenia. Bola zavedená zmena, že ak si uzavriete zmluvu o stavebnom sporení až v druhej polovici roka, nebudete mať už nárok na celú štátnu prémiu, ale iba na jej polovicu. Doteraz bolo jedno, kedy bola zmluva uzavretá, jedinou podmienkou na získanie plnej prémie bolo vloženie požadovanej sumy na účet.

Štátnu prémiu nedostane každý

Štátnu prémiu však nedostanú všetci plnoletí sporitelia automaticky, ako tomu bolo doteraz. Nárok na ňu budú mať iba tí, ktorých hrubá mzda je nižšia ako 1,3-násobok priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve. Neplnoletí sporitelia týmto nebudú obmedzení a nárok na prémiu budú mať bez ohľadu na výšku svojich príjmov. Táto zmena sa tiež týka všetkých zmlúv, aj tých existujúcich.

Dokladovanie účelu pri výbere zo stavebného sporenia

V stavebnom sporení sme zvyknutí, že ak chceme peniaze použiť počas prvých šiestich rokov, musíme ich použitie dokladovať bločkami a faktúrami na stavebné účely. Po šiestich rokoch sme peniaze mohli použiť na čokoľvek bez dokladovania účelu. Toto ostáva v platnosti pre už existujúce zmluvy a zmluvy uzatvorené do konca roka 2018.

Pre nové zmluvy uzatvorené v roku 2019 a neskôr nastane zmena v tom, že za každých okolností bude potrebné dokladovať použitie peňazí na stavebné účely, či už to bude po troch alebo aj po desiatich rokoch. Kto sa chce vyhnúť dokladovaniu účelu po šiestich rokoch, mal by sa poponáhľať a zmluvu uzatvoriť ešte tento rok.

Po týchto zmenách stavebné sporenie pravdepodobne nečaká svetlá budúcnosť, z pohľadu sporenia určite nie. Pri súčasných poplatkoch za zriadenie a vedenie účtu, nízkych úrokových sadzbách a nízkej štátnej prémii stavebné sporenie pomaly stráca svoj zmysel.

Jediné zmysluplné uplatnenie vidím vo fáze prípravy na hypotéku s neskorším čerpaním medziúveru alebo stavebného úveru. S postupným sprísňovaním poskytovania hypoték a zrušením 100 %-ných hypoték je to dobrá alternatíva k dofinancovaniu hypotéky.

chcem sa poradiť

Kategória: Ostatné

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*