bitcoin

Bitcoin – investícia alebo špekulácia?

V posledným mesiacoch sa často skloňuje Bitcoin alebo všeobecne kryptomeny ako výborná investícia. Aký je môj pohľad na vec?

Už niekoľko mesiacov som rozmýšľal o tom, či napísať tento článok alebo nie. Kryptomeny a bitcoin nepatria do môjho okruhu kompetencií, ani nie sú stredobodom môjho záujmu. Rozhodol som sa pred pár dňami, keď som na Facebooku videl jednoduchý status, ktorý znel: „Kto robí s kryptomenami?“ V priebehu pár hodín sa v komentároch prihlásilo zopár desiatok nadšencov, ktorí s tým majú už majú nejaké skúsenosti. Vtedy som si uvedomil, že s kryptomenami obchoduje už naozaj KAŽDÝ.

Ďalšia technologická bublina?

Keď som bol na investičnej konferencii s Conseq a Franklin Templeton, padla v záverečnej diskusii aj táto téma. Vtedy sa zástupca Consequ vyjadril v tom zmysle, že mu dnešná situácia okolo bitcoinu pripomína technologickú bublinu (dot-com bubble) z konca 90-tych rokov. Vtedy boli veľmi obľúbené akcie internetových firiem, ich cena vyletela prudko nahor. Bublina praskla v roku 2001, ceny akcií sa prepadli a len málo internetových firiem dokázalo toto obdobie prežiť.

technologická bublina

V čom sú tieto dve situácie podobné? Aj počas technologickej bubliny začali ľudia do týchto firiem investovať bezhlavo. Investovali do nich celý svoj majetok len preto, že ceny akcií rástli a verili, že budú rásť aj naďalej. Menej sa už zamýšľali nad rizikom. To pre nich prakticky neexistovalo, alebo si ho aspoň nepripúšťali. Ešte jedna vec je na podobných bublinách zaujímavá. O túto tému sa začnú zaujímať aj ľudia, ktorí doteraz neinvestovali, nemajú s ním žiadne skúsenosti a často majú aj nízku finančnú gramotnosť. Tí však väčšinou prídu až tesne pred jej vrcholom.

Podobná situácia je aj dnes. O kryptomenách sa hovorí na uliciach, na internete, v kaviarňach sa organizujú veľké stretnutia nadšencov kryptomien. Jednoducho niet pred nimi úniku. Ľudia investujú, lebo cena bitcoinu rastie, to je väčšinou jediné, čo o ňom vedia. Málokto z nich vie, od čoho vlastne jeho cena závisí. Ešte menej vie jeho cenu v nejakom časovom horizonte aj odhadnúť a svoj názor rozumne zdôvodniť. Z tohto pohľadu to vyzerá tak, že za tých 20 rokov od technologickej bubliny sme sa nepoučili alebo sme len jednoducho zabudli.

bitcoin

Minulý týždeň som sa rozprával s obchodným riaditeľom jednej investičnej spoločnosti. Zhodli sme sa na tom, že kryptomeny sú neuveriteľné ťažká téma na pochopenie aj pre ekonomicky vzdelaných ľudí, nie ešte pre ľudí, ktorí sa nepohybujú vo svete financií. Kým akcie alebo podielové fondy sú relatívne ľahko pochopiteľné aj pre bežných ľudí, to isté o bitcoine povedať nemôžeme.

„Garantované“ výnosy

Spolu s kryptomenami sa na internete objavilo veľa ponúk od podvodníkov na zázračné zhodnotenie vkladu niekoľko percent mesačne. Najlepšie na tom je to, že toto zhodnotenie je „zmluvne garantované“. Ťažko povedať, kto a ako to môže garantovať. Tak napríklad som našiel ponuku, ktorá zhodnotí vklad o 7,5 % mesačne, samozrejme garantovane. Keby je môj vklad 1 000 EUR, tak po piatich rokoch mám na účte viac ako 76 000 EUR, čo je už na prvý pohľad úplne absurdné.

Hodnota kryptomien závisí vo veľkej miere od toho, ako a či ju budú uznávať najväčšie svetové ekonomiky. Druhým faktorom je dopyt a ponuka. Ak chcem kryptomenu predať, na druhej strane musí byť niekto ochotný si ju za danú cenu odo mňa kúpiť.

Krátka história kryptomien

Prvou kryptomenou bol bitcoin, ktorý vznikol len v roku 2009. To je na pomery finančného sveta veľmi krátka doba, najmä v porovnaní s podielovými fondmi alebo cennými papiermi, ktoré využívame už viac ako jedno storočie. Dá sa povedať, že za ten čas sme s nimi zažili už takmer všetko a vieme, čo od nich môžeme očakávať. Nebudem predsa na svojich peniazoch skúšať niečo nové, keď sa nájde veľa odvážlivcov, ktorí to radi vyskúšajú za mňa.

Oveľa rozumnejšie mi príde napríklad kúpiť si akcie nejakej firmy, ktorej výrobky využívajú milióny ľudí po celom svete, dosahuje zisk, vypláca dividendy, je to skrátka investícia do reálnej ekonomiky. V porovnaní s kryptomenami je to oveľa bezpečnejšia investícia.

Z tohto textu je jasné, že bitcoin považujem za špekuláciu a neodporúčam do neho investovať. Dokonca aj odborníci na kryptomeny (s triezvym názorom) odporúčajú vložiť do nich len toľko, o koľko sme ochotní prísť a to hovorí úplne za všetko. Aktuálna situácia v mnohom pripomína ošiaľ a snahu o rýchle zbohatnutie, čo sa v konečnom dôsledku nemusí vyplatiť.

Samotná technológia pravdepodobne nájde svoje uplatnenie, je možné, že bitcoin sa dostane aj na dvojnásobok svojej dnešnej hodnoty, napriek tomu investujte opatrne. Je otázne, ako na tom budú ostatné kryptomeny ako ethereum, litecoin, onecoin a ďalšie. Ťažko však očakávať, že všetky kryptomeny čaká svetlá budúcnosť.

chcem sa poradiť

Kategória: Investovanie

Komentáre

Dobry den. Mam otazku. Co s bitcoinom ktore maju dnes uz aj samotne staty ako svecko ci rusko. Tak aspon podla toho co som pochopil z inych clankov.
ak mozem pridam dalsiu otazku : proste mat investicny ucet spodielovymi a investicnymi papiermi a ucet – krypto meny pouzivat ako moznost pladby a moznost vyhodnejsieho prevodu cudzej meny v cudzine.
dakuje za pripadnu odpoved.
s pozdravom.

Dobrý deň, nie som odborník na krypto, preto Vám neviem zodpovedať prvú otázku. Čo sa týka prevodov do cudzej meny, keď mám kryptomenu, ktorá má dnes hodnotu 300 EUR a zajtra 250 EUR, tak mi to nepríde ako ideálny uchovávateľ hodnoty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*