hypoteka

Hypotéka s úrokom pod jedno percento – oplatí sa?

Hypotéka so sadzbou nižšou ako 1 % sa stala realitou aj na Slovensku. Aké podmienky na jej získanie treba splniť a aké sadzby aktuálne ponúkajú ostatné banky?

Na začiatku apríla prišli u nás dve banky s hypotékou, pri ktorej ponúkajú úrokovú sadzbu pod psychologickou hranicou 1 %. Toto číslo je pre klientov lákavé, v reklame však nepovedia, aké podmienky na získanie takejto sadzby treba splniť. Je hypotéka s takouto sadzbou výhodná?

Hypotéka v Poštovej banke

Ako prvá so sadzbou hlboko pod 1 % prišla Poštová banka. Tá ponúkla sadzbu 0,725 % pri fixácii na 3 roky. Podmienok je hneď niekoľko. Prvou zvláštnosťou je, že ide o tvz. offsetovú hypotéku, čo na Slovensku nie je veľmi rozšírený produkt. Offsetová hypotéka je produkt, ktorý kombinuje hypotéku a sporiaci účet. Čím viac peňazí má klient na sporiacom účte, tým nižšou sadzbou sa úročí hypotéka. Základná sadzba na hypotéke v Poštovej banke je 1,45 %.

Aby sa klient dostal k základnej sadzbe, musí splniť niekoľko podmienok. Výška úveru musí byť minimálne 70 000 EUR, klient musí aktívne využívať bežný účet a musí si svoj úver v Poštovej banke aj poistiť. Pre získanie polovičnej sadzby musí mať na sporiacom účte minimálne polovicu výšky úveru. Klientovi sa na lepšiu sadzbu môže „zložiť“ až 5 ľudí. Peniaze na sporiacom účte samozrejme nie sú úročené, ale sú kedykoľvek dostupné. Pri ich výbere sa však zvyšuje úroková sadzba a splátka hypotéky.

Ak by klient bral hypotéku vo výške 100 000 EUR a chcel by získať úrokovú sadzbu 0,725 %, tak by si na sporiaci účet musel vložiť 50 000 EUR, teda polovicu výšky úveru. Úroková sadzba a splátka sa prepočítava každý mesiac v závislosti od aktuálneho stavu na sporiacich účtoch.

V rámci kampane je poskytnutie úveru bez poplatku. Od júna by mal byť poplatok vo výške 0,80 % z výšky úveru Mladí klienti, ktorí majú záujem o hypotéku so štátnym príspevkom, majú v Poštovej banke smolu, keďže táto banka nemá hypotekárnu licenciu a takýto typ produktu nemôže poskytovať.

Hypotéka v UniCredit Bank

So sadzbou pod 1 % prišla aj UniCredit Bank. Pri trojročnej fixácii ponúka sadzbu 0,99 %. Tá sa však tiež neobišla bez dodatočných podmienok. Štandardom je aktívne využívanie účtu a kreditná karta. Ďalšou podmienkou je výška úveru maximálne do 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, pri vyššom úvere je prirážka k sadzbe 0,50 %. Táto prirážka súvisí so zavedením opatrení NBS v marci tohto roka. Taktiež je potrebné poistenie úveru, ktoré navýši úver o 3 %, pričom sa dojednáva len na 5 rokov. Bez poistenia bude v apríli sadzba vyššia o 0,40 %, od mája o 0,50 %.

Klient, ktorý berie 90 %-tnú hypotéku bez poistenia, sa veľmi ľahko dostane na sadzbu 1,89 %, čo je od reklamovaných 0,99 % dosť ďaleko. Pri päťročnej fixácii sadzba stúpa nad 2 %. UniCredit má štandardne aj poplatok za poskytnutie vo výške 0,90 % z výšky úveru.

Čo ponúkajú ostatné banky?

Rozumnou alternatívou so sadzbou, ktorá na prvý pohľad neznie v porovnaní s Poštovou bankou tak lákavo, prišla OTP banka. Tá aktuálne ponúka pre trojročnú aj päťročnú fixáciu sadzbu od 1,20 %. Výhodou je, že k dosiahnutiu tejto sadzby banka nepožaduje od klienta poistenie úveru, stačí len aktívne využívať bežný účet. Hypotéka je taktiež bez poplatku za poskytnutie.

VÚB naďalej ponúka pre trojročnú a štvorročnú fixáciu sadzbu od 1,39 %. Päťročný fix začína na 1,49 %. Podobne je na tom aj ČSOB so sadzbou 1,40 % pre FIX 3 a 5 rokov. Obidve banky aktuálne klientom odpúšťajú poplatok za poskytnutie úveru. OTP aj ČSOB v súčasnosti ponúkajú klientom dofinancovanie hypotéky prostredníctvom medziúveru zo stavebnej sporiteľne až do výšky 100 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

chcem sa poradiť

Kategória: Hypotéky

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*