Zavádzajúca ponuka na investovanie od Partner Bank

partner bank

Zavádzajúca ponuka na investovanie od Partner Bank

Súvisiace články

11 komentárov

  • Super článok .

    • Vďaka.

  • Super článok no nie je presný keďže som sa osobne stretol z údajnym majetkovym poradcom ktorý ukazoval ten manažersky poplatok nieje 0,9 % ale 0,049 % štvrťročne čo je niečo skoro 2 % len nejaký poplatok navyše takže to dosť skresluje investíciu … ale konečne to niekto ukázal na pravú mieru lebo produkty od Partner Bank AG sú dosť predražené … takže neodporúčam cez túto spoločnosť nakupovať sú oveľa lacnejšie a lepšie spoločnosti

    • Ďakujem. V tej ponuke, ktorá sa mi dostala do ruky sú rôzne výšky manažérskeho poplatku podľa toho, o aké portfólio ide. Možno odkedy som písal článok výšku poplatkov upravili, na stránke nič konkrétne nepíšu o tomto. 0,049 % štvrťročne je približne 0,2 % ročne, jedine že by ste dali o jednu nulu navyše, potom by to sedelo 🙂 S poslednou vetou musím len súhlasiť.

    • 0.49 % to malo byt štvťročne čo robilo nejako 2 % ročne či fondy stúpajú alebo klesajú si tie peniaze sťahujú. Klient tam môže po dlhšej dobe byt stále ani nie ja svojom ked si tie peniaze stále stahujú …

    • 2 % ročne už je naozaj veľa a hlavne pri dlhodobejších investíciách to urobí veľký rozdiel v našetrenej sume. Zaujímalo by ma, ako si takúto vysokú cenu vedia obhájiť, čo za to klient dostane naspäť.

  • Pokiaľ sa budú predávať investície na Slovensku týmto spôsobom tak sa ten chudák klient nikde nedostane. Za čo je ten vysoký vstupný poplatok z cieľovej sumy ? Cieľová suma je len výmysel MLM sieti ako vytiahnuť z chudáka investora peniaze dopredu. Porovnávate len predražené investovanie s ešte predraženejším. Privítal by som radšej blog o tom ako ste zhodnotil peniaze svojich klientov za posledných povedzme 7 rokov po odrátaní všetkých poplatkov ktoré ste klientom naúčtoval a poplatkov ktoré si stiahol administrátor. Pravdu povediac, bohvie čo to nebude. A nájsť na Slovensku človeka ktorý dokázal pravidelne investovať 20 rokov do podielových fondov a neprestalo ho to baviť, tak neviem či vôbec taký existuje. Ale poznám zástupy finančných sprostredkovateľov ktorí od klientov vybrali dopredu na vstupných poplatkoch státisíce eur, aby si pár vyvolených v sieťach plnilo svoje sny.

    • Dobrý deň, pán Martončík, vstupný poplatok je veľakrát jediný spôsob, akým je finančný sprostredkovateľ za svoju prácu zaplatený. Zadarmo to nikto nerobí, verím, že ani vy. Otvorene priznám, že ešte nemám klientov, ktorí investujú 7 rokov, preto sa o túto skúsenosť a výsledky svojej práce môžete podeliť vy. Keďže máte v obľube produkty Finax-u (funguje iba rok a štvrť) a v registri sprostredkovateľov v NBS tiež nemáte dlhú históriu, tak som zvedavý na vaše výsledky. Ešte sa vrátim k poplatkom. Neviem, či je šťastné riešenie účtovať klientom ročný poplatok za správu indexového ETF 1 % + DPH bez ohľadu na to, či klient počas roka niečo zarobí alebo nie. Tu sa trochu stráca význam a najväčšia výhoda (nízke poplatky za správu) indexových fondov oproti aktívne spravovaným fondom. Skúste si spočítať rozdiel medzi vstupným poplatkom a poplatkom za správu, možno budete prekvapený, ako dopadnú klientove peniaze.

    • Dobrý deň pán Dubovanský.
      O nákladovosti vo Finaxe niekedy inokedy. Problémom predplatených vstupných poplatkov na cieľové sumy je ich neférovosť ( v MLM sieťach to ani inak nejde, dôležitý je obrat v štruktúrach ). A keď úž dávate predplatené vstupné poplatky, tak je fér ich účtovať max. na päť rokov a potom sa uvidí čo bude klient robiť ďalej.
      Priemerná ročná nákladovosť v podielových fondoch predávaných na Slovensku ( vrátane bánk ) sú 2%.
      Veľmi obľúbené fondy MLM sieti ako C-Quadrat, Activ Invest Progressive alebo Amundi Rytmus majú nákladovosť od 1,9% až do 3,2%..
      Takže pri 5% predplatených vstupných poplatkoch a 2% priebežných je klient po šiestich rokoch na 0 alebo ešte v zápore. Videl som veľa drobných investorov ktorých to po týchto zisteniach prestalo baviť.
      Potom sa divíme že je slovenský investor konzervatívny.
      Až budete mať minimálne 9 ročné skúsenosti s aktívnym investovaním na burze tak potom začnete o sprostredkovaní investícii rozmýšľať pohľadom investora a nie sprostredkovateľa. Toto už mám za sebou.
      Číslo v NBS nikdy nebude vypovedať o Vašej pridanej hodnote. A môžete ho tam mať aj 20 rokov. Je len nevyhnutné na legalizáciu vášho poradenstva v lepšom prípade, alebo predaja v horšom prípade.

      • Ako by ste navrhli odmeniť sprostredkovateľa, keď nie cez vstupný poplatok, aby to bolo férové pre všetkých?
        Rytmus je v porovnaní s ostatnými dvomi spomenutými nákladovo celkom v poriadku, taký priemer trhu by som povedal. Nerobím ho klientom, ale radím ho k tomu lepšiemu, do čoho môžu klienti u nás investovať. C-Quadrat má dobrý marketing, ale poplatky neúnosné kvôli čomu je výnos za posledné roky zúfalý. Ale funguje to tak, že marketing predáva, bohužiaľ…

    • Dobrý večer pán Dubovanský
      Už som spomenul. Predplatený max. na päť rokov. Alebo priebežný. Na zľavy máte veľký manévrovací priestor. Zarobiť si u klienta viete aj na iných produktoch. Napr. na hypotékach a životných poistkách ( nie IŽP) sa dá pekne zarobiť.
      A keď máte správcu ktorý sa s Vami hneď podelí o správcovský poplatok za to že mu klienta privediete a on tam investuje, tak v tom nevidím problém.

Comments are closed.