partner bank

Zavádzajúca ponuka na investovanie od Partner Bank

Ponuka na investíciu od Partner Bank nebola taká výhodná, ako sa na prvý pohľad mohla zdať. Kde bol skrytý problém?

O Partner Bank

Partner Bank AG je rakúska banka so sídlom v Linzi, ktorá bola založená v roku 1992. Okrem Rakúska pôsobí aj na Slovensku, v Česku, Nemecku a Maďarsku. Známa je najmä ako sprostredkovateľ pri nákupe fyzického zlata. Popri zlate sa venuje aj sprostredkovaniu podielových fondov a investičnému poradenstvu. Nemá svoje filiálky, ale spolupracuje len prostredníctvom siete poradcov.

Ponuka na investíciu

Dôvodom, prečo som sa rozhodol napísať tento článok je ponuka na investíciu od tejto spoločnosti, ktorú klient dostal a spýtal sa ma na názor. Klient mal záujem o pravidelnú investíciu 100 EUR mesačne po dobu 20 rokov. Poradkyňa Partner Bank teda logicky navrhla akciové portfólio Global strategy dynamic. V ponuke uviedla očakávané ročné zhodnotenie 9 %, čo síce nie je nereálne, aj keď v najlepšom prípade veľmi optimistické. Len pre zaujímavosť, americké akcie pri pravidelnej investícii zarobili za posledných 17 rokov 5,9 % ročne, čomu som sa venoval v predchádzajúcom článku. Klientovi bola predložená takáto ponuka.

partner bank ponuka

Poplatky

Ak chce klient investovať 100 EUR mesačne, musí si vybrať balíček BUILD. Ten v sebe zahŕňa jednorazový vstupný poplatok za otvorenie účtu 1 990 EUR, ktorý je splatný hneď na začiatku. Agio je v tomto prípade len iný výraz pre poplatok vo výške 3,5 % z každej platby, v našom prípade 3,50 EUR mesačne. Ďalší je poplatok za vedenie účtu 6 EUR štvrťročne, teda 24 EUR ročne. Posledným poplatkom je 0,9 % ročne zo zostatku na účte. Tento poplatok je nenápadný, napriek tomu veľmi dôležitý. Okrem iného ťažko povedať za čo si ho banka vôbec účtuje, keďže správcom jednotlivých fondov sú správcovské spoločnosti a nie samotná banka.

Je úplne jasné, že poplatky pri tejto investícii sú vysoké. Ak si ich v rýchlosti spočítame, tak dostaneme sumu 3 310 EUR (1 990 + 3,50*20*12 + 24*20) bez zarátania ročného poplatku 0,9 % z hodnoty účtu. Moju pozornosť však upútali v ponuke aj ďalšie veci. Klient si môže v ponuke pozrieť nasporenú sumu brutto vo výške 67 290 EUR, to je suma, keby investoval 100 EUR mesačne 20 rokov so zhodnotením 9 % ročne bez akýchkoľvek poplatkov. Investícia bez akýchkoľvek poplatkov v praxi neexistuje, preto takýto výpočet môže byť pre klienta skresľujúci a pôsobiť klamlivo.

Zavádzajúci výpočet nasporenej sumy

V tejto ponuke však taký výpočet svoj význam má.  Z tejto sumy je odrátaných 840 EUR za agio (3,5*20*12) a vstupný poplatok 1 990 EUR. Klientovi tým pádom vyšla nasporená suma netto 64 460 EUR. Takýto výpočet nasporenej sumy je doslova zavádzajúci, keďže vôbec nerozlišuje kedy boli poplatky zaplatené. Vstupný poplatok bol zaplatený ešte pred prvou investíciou a agio sa platilo každý mesiac, takže klient investoval 96,50 EUR každý mesiac a nie celých 100 EUR.

Človek, ktorý ovláda základy finančnej matematiky by mal vedieť, ako funguje zložené úročenie a poplatky v produkte, ktorý poskytuje. Ďalej v prepočte vôbec nie je zahrnutý poplatok za vedenie účtu 24 EUR ročne a 0,9 % ročne z nasporenej sumy. Preto som sa pozrel, ako sa takáto investícia bude správať a k akej konečnej sume sa dopracujem, ak do výpočtu zahrniem všetky poplatky. Pre lepšie znázornenie som investíciu od Partner Bank porovnal s investíciou v EIC.

Investícia v Partner Bank a v EIC – aké sú rozdiely?

EIC má len dva poplatky. Prvý je vstupný poplatok vo výške 5 % zo sumy, ktorú chce klient investovať. V našom prípade je to 5 % z 24 000 EUR (100*20*12), výsledná suma poplatku je 1 200 EUR. Ten je rozdelený rovnomerne na prvé 4 roky investície. Druhý je poplatok za vykonanie transakcie z investovanej mesačnej sumy vo výške 0,3 %, čo predstavuje 0,30 EUR mesačne, prvé 4 roky 0,23 EUR. Rozdiel vo výške poplatkov je viditeľný už na prvý pohľad.

Ak budeme počítať so zhodnotením 9 % ročne ako v pôvodnej ponuke, tak konečná suma po 20 rokoch na účte v EIC bude 60 500 EUR. Naproti tomu v Partner Bank vychádza nasporená suma podľa mojich prepočtov len 47 300 EUR, čo je oproti pôvodnej zavádzajúcej ponuke menej o viac ako 17 000 EUR. Zaplatené poplatky v EIC sú 1 268,40 EUR a v Partner Bank v tomto konkrétnom prípade 6 531,37 EUR.

partner bank eic

Ako je možné, že súčet poplatkov je taký vysoký? Práve za to môže poplatok 0,9 % ročne z hodnoty účtu, ktorý spôsobil taký priepastný rozdiel. Len na tomto poplatku Partner Bank klientovi z účtu strhne viac ako 3 000 EUR.

Je možné, že ponuka, ktorú klientovi poradkyňa predložila nie je spoločnosťou oficiálne schválená a poradkyňa si ju vytvorila sama. Cieľom článku nebolo očierniť Partner bank, napriek tomu považujem ich produkt z hľadiska poplatkov za veľmi drahý. Je pravda, že pokiaľ takú zmluvu klient podpíše, banka má na všetky uvedené poplatky právo. Na trhu však môžeme nájsť veľké množstvo produktov s lepšími parametrami, preto treba svoj výber starostlivo zvážiť.

chcem sa poradiť

Kategória: Investovanie

Komentáre

Super článok no nie je presný keďže som sa osobne stretol z údajnym majetkovym poradcom ktorý ukazoval ten manažersky poplatok nieje 0,9 % ale 0,049 % štvrťročne čo je niečo skoro 2 % len nejaký poplatok navyše takže to dosť skresluje investíciu … ale konečne to niekto ukázal na pravú mieru lebo produkty od Partner Bank AG sú dosť predražené … takže neodporúčam cez túto spoločnosť nakupovať sú oveľa lacnejšie a lepšie spoločnosti

2 % ročne už je naozaj veľa a hlavne pri dlhodobejších investíciách to urobí veľký rozdiel v našetrenej sume. Zaujímalo by ma, ako si takúto vysokú cenu vedia obhájiť, čo za to klient dostane naspäť.

0.49 % to malo byt štvťročne čo robilo nejako 2 % ročne či fondy stúpajú alebo klesajú si tie peniaze sťahujú. Klient tam môže po dlhšej dobe byt stále ani nie ja svojom ked si tie peniaze stále stahujú …

Ďakujem. V tej ponuke, ktorá sa mi dostala do ruky sú rôzne výšky manažérskeho poplatku podľa toho, o aké portfólio ide. Možno odkedy som písal článok výšku poplatkov upravili, na stránke nič konkrétne nepíšu o tomto. 0,049 % štvrťročne je približne 0,2 % ročne, jedine že by ste dali o jednu nulu navyše, potom by to sedelo 🙂 S poslednou vetou musím len súhlasiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*