ETF

Investovanie do fondov VI. – ETF, indexové fondy

ETF a indexové investovanie sú dnes stále viac obľúbené. Aké sú ich výhody a nevýhody v porovnaní s bežnými podielovými fondmi?

Čo je ETF?

ETF (exchange traded funds) alebo fondy obchodované na burze sa v súčasnosti tešia čoraz väčšej obľube. Sú to pasívne spravované fondy, ktoré kopírujú určitý index. Môže ísť o akciový, dlhopisový, komoditný alebo iný index. Index je základný ukazovateľ vývoja cien na trhu (napr. americké akcie, európske akcie a pod.).

Zatiaľ čo manažér podielového fondu vyberá do portfólia cenné papiere, o ktorých si myslí, že prinesú nadpriemerný výnos, pasívne spravovaný fond len kopíruje zloženie indexu. Keďže sa s nimi obchoduje ako s akciami, ich cena sa stanovuje na burze neustále. Pri podielových fondoch sa stanovuje cena podielového listu raz denne.

Veľkou výhodou týchto fondov, ktorá vyplýva z ich podstaty sú nízke náklady na správu, teda aj nízke poplatky pre investora. Keďže ETF len jednoducho kopíruje zloženie indexu, nie je potrebné platiť analytikov a manažéra fondu. Taktiež ušetrí oproti podielovému fondu aj pri nákupe a predaji jednotlivých cenných papierov.

ETF

V prospech burzovo obchodovaných fondov hovorí ešte jeden dôležitý fakt. Výnos väčšiny podielových fondov je kvôli vyšším nákladom nižší ako ich benchmark (index, s ktorým sa fond porovnáva). Keďže ETF kopíruje index, môže to pre niektorých investorov predstavovať zaujímavú alternatívu.

Aké sú výnosy ETF?

Výnosy z ETF sú prakticky rovnaké ako výnosy indexu, ktorý kopírujú s minimálnou odchýlkou. Investor do ETF by preto dosiahol veľmi podobné zhodnotenie, ako je uvedené nižšie v tabuľke.

ETF indexové fondy

Za posledných 30 rokov priniesli americké akcie (index S&P 500) ročný výnos 10,73 %. Európské akcie (MSCI Europe) 8,45 % p. a. a globálne akcie (MSCI World) 7,68 % ročne.

Výhody a nevýhody ETF

Najväčšou výhodou sú nižšie poplatky za správu oproti aktívne spravovaným podielovým fondom. Zatiaľ čo bežný akciový fond má poplatok za správu približne 1,5 % až 2 % ročne, pri ETF je to menej ako 0,5 % ročne. Ďalšou výhodou je väčšia diverzifikácia, s nákupom ETF môžete naraz nakúpiť podiel aj v 500 spoločnostiach (index S&P 500), čo je niekoľkonásobne viac ako má v portfóliu väčšina podielových fondov. Dnes je možné do nich investovať už od 10 EUR mesačne, čo pred pár rokmi možné nebolo.

ETF dokonca zvýhodňuje aj zákon o dani z príjmov. Ten oslobodzuje od dane príjmy z ETF, pokiaľ ich investor drží dlhšie ako 1 rok. To predstavuje momentálne veľkú výhodu oproti aktívne spravovaným fondom, ktoré sa vždy zdaňujú sadzbou dane 19 %. Na druhej strane treba dodať, že daňové zákony sa na Slovensku menia často a zdaňovanie výnosov je jedna z vecí, ktorú môžeme do budúcna len ťažko odhadnúť a predvídať.

Keďže ETF a indexové fondy sú spravované pasívne a iba kopírujú zloženie indexu, tak nedokážu priniesť vyššie zhodnotenie ako tento index. Podielové fondy to síce dokážu, ale len malému percentu z nich sa to aj dlhodobo darí.

Indexové fondy

Indexové fondy sú veľmi podobné fondom obchodovaným na burze. Rozdielom je, že sa s nimi neobchoduje na burze, preto sa aj výnosy z nich zdaňujú ako klasické podielové fondy a nie sú od dane oslobodené ako ETF. Dnes sa s indexovými fondmi môžeme najčastejšie stretnúť najmä v druhom pilieri. Tu sa objavili v roku 2012. U mnohých sporiteľov si získali obľubu vďaka vyšším výnosom, napriek tomu je stále skoro 80 % majetku sporiteľov v dlhopisových fondoch, čo z dlhodobého hľadiska nie je šťastné riešenie.

Jedinou DSS-kou, ktorá nemá v ponuke indexový fond je Allianz. Všetky slovenské DSS-ky s výnimkou NN kopírujú svetové akciové indexy, NN kopíruje európsky akciový index, takže aj kvôli tomuto sa oplatí dobre zvážiť výber dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Indexový fond sa tento rok objavil aj v treťom pilieri, konkrétne v ponuke doplnkovej dôchodkovej spoločnosti NN-Tatry Sympatia. Pre investorov s dlhším investičným horizontom by malo ísť o jasnú voľbu.

chcem sa poradiť

Kategória: Investovanie

Komentáre

Dobrý deň, či už ste začínajúci alebo skúsenejší investor, ja odporúčam investovať hlavne na globálnych rozvinutých trhoch. Ako si môžeme uviesť akciové indexy MSCI World, S&P 500, MSCI Europe. To je podľa mňa taký základ. Podobne to platí aj pri dlhopisoch. Ja osobne sa vyhýbam rozvíjajúcim sa krajinám (emerging markets). Samotný podiel akcií a dlhopisov je individuálny. Záleží od toho na koľko rokov investujete, aký výnos od toho očakávate a pod. Keď mi zavoláte alebo pošlete mail, tak Vašu situáciu vieme prebrať podrobnejšie.

Dobrý deň, môj odhad na 10 rokov je ročný výnos približne 3 % až 4 % pri vyváženom portfóliu. Samozrejme ten výnos môže byť vyšší aj nižší, stále je to iba odhad. Záleží aj od toho aký pomer akcií a dlhopisov budete mať v portfóliu.

Ďakujem za veľmi kvalifikovanú, ale na druhej strane veľmi jednoducho vysvetlenú tematiku investovania do ETF fondov, nakoľko je veľmi slabá erudovanosť v tejto oblasti a perspektíva na zhodnocovanie je ešte stále neskutočne zaujímavá. Myslím že Slováci začnú využívať investovanie do ETF fondov až keď tento najlacnejší spôsob bude za zenitom a dávno bude fungovať niečo oveľa zaujímavejšie :-)) Veď trendy v investovaní sa za posledné roky veľmi rýchlo menia, tak ako aj trhy zažívajú veľa technických a procesných zmien.

ETF sú vo veľkom využívané hlavne v USA, kde ich ľudia vymieňajú práve za klasické podielové fondy, pretože sú oveľa lacnejšie. Menšie náklady znamenajú vyšší výnos. O tejto téme napísal veľa kníh John Bogle, zakladateľ Vanguardu a indexového investovania, určite odporúčam prečítať. Je pravda, že na Slovensku sú ETF menšinovou investíciou, čo je škoda a bude trvať dlho, kým sa dostanú do popredia. Slováci ešte nezačali naplno využívať podielové fondy, takže v tomto sme dosť pozadu. Stále sa spoliehame na banky a hľadáme garantované produkty, ktoré nič nezarábajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*