ETF

Investovanie do fondov VI. – ETF, indexové fondy

ETF a indexové investovanie sú dnes stále viac obľúbené. Aké sú ich výhody a nevýhody v porovnaní s bežnými podielovými fondmi?

Čo je ETF?

ETF (exchange traded funds) alebo fondy obchodované na burze sa v súčasnosti tešia čoraz väčšej obľube. Sú to väčšinou pasívne spravované fondy, ktoré kopírujú určitý index. Môže ísť o akciový, dlhopisový, komoditný alebo iný index. Index je základný ukazovateľ vývoja cien na trhu (napr. americké akcie, európske akcie a pod.).

Zatiaľ čo manažér aktívne spravovaného podielového fondu vyberá do portfólia cenné papiere, o ktorých si myslí, že prinesú nadpriemerný výnos, pasívne spravovaný fond len kopíruje zloženie indexu. Keďže sa s nimi obchoduje ako s akciami, ich cena sa stanovuje na burze neustále. Pri podielových fondoch sa stanovuje cena podielového listu raz denne.

Veľkou výhodou týchto fondov, ktorá vyplýva z ich podstaty sú nízke náklady na správu, teda aj nízke poplatky pre investora. Keďže ETF len jednoducho kopíruje zloženie indexu, nie je potrebné platiť analytikov a manažéra fondu.

Priaznivý vplyv na poplatky má aj veľká konkurencia medzi jednotlivými správcovskými spoločnosťami. Aj samotný fond je daňovo efektívnejší, keďže predáva a nakupuje akcie menej často oproti aktívnemu podielovému fondu.

ETF

V prospech burzovo obchodovaných fondov hovorí ešte jeden dôležitý fakt. Výnos väčšiny podielových fondov je hlavne kvôli vyšším nákladom nižší ako ich benchmark (index, s ktorým sa fond porovnáva). Keďže ETF kopíruje index, môže to pre niektorých investorov predstavovať zaujímavú a s veľkou pravdepodobnosťou aj výnosnejšiu alternatívu.

Aké sú výnosy ETF?

Výnosy z ETF sú prakticky rovnaké ako výnosy indexu, ktorý kopírujú s minimálnou odchýlkou. Investor do ETF by preto dosiahol veľmi podobné zhodnotenie, ako je uvedené nižšie v tabuľke.

ETF indexové fondy

Za posledných 30 rokov priniesli americké akcie (index S&P 500) ročný výnos 10,73 %. Európské akcie (MSCI Europe) 8,45 % p. a. a globálne akcie (MSCI World) 7,68 % ročne.

Výhody a nevýhody ETF

Najväčšou výhodou sú nižšie poplatky za správu oproti aktívne spravovaným podielovým fondom. Zatiaľ čo bežný akciový fond má poplatok za správu približne 1,5 % až 2 % ročne (niektoré aj viac ako 3 %), pri ETF je to menej ako 0,5 % ročne. Ďalšou výhodou je väčšia diverzifikácia, s nákupom ETF môžete naraz nakúpiť podiel aj v 500 spoločnostiach (index S&P 500), čo je niekoľkonásobne viac ako má v portfóliu väčšina podielových fondov. Dnes je možné do nich investovať už od 10 EUR mesačne, čo pred pár rokmi možné nebolo.

ETF dokonca zvýhodňuje aj zákon o dani z príjmov. Ten oslobodzuje od dane príjmy z ETF, pokiaľ ich investor drží dlhšie ako 1 rok. To predstavuje momentálne veľkú výhodu oproti aktívne spravovaným fondom, ktoré sa vždy zdaňujú sadzbou dane 19 %. Na druhej strane treba dodať, že daňové zákony sa na Slovensku menia často a zdaňovanie výnosov je jedna z vecí, ktorú môžeme do budúcna len ťažko odhadnúť a predvídať.

Keďže ETF a indexové fondy sú spravované pasívne a iba kopírujú zloženie indexu, tak nedokážu priniesť vyššie zhodnotenie ako tento index. Podielové fondy to síce dokážu, ale len malému percentu z nich sa to aj dlhodobo darí. Štatistika hovorí, že dlhodobo sa podarí prekonať index iba 20 % fondov. To nie je veľmi optimistická prognóza.

Indexové fondy

Indexové fondy sú veľmi podobné fondom obchodovaným na burze. Rozdielom je, že sa s nimi neobchoduje na burze, preto sa aj výnosy z nich zdaňujú ako klasické podielové fondy a nie sú od dane oslobodené ako ETF.

Indexové fondy sa na Slovensku dostali do povedomia ľudí hlavne vďaka druhému pilieru. Tu sa objavili v roku 2012. U mnohých sporiteľov si získali obľubu vďaka vyšším výnosom, napriek tomu je stále vyše 70 % majetku sporiteľov v dlhopisových fondoch, čo z dlhodobého hľadiska nie je šťastné riešenie.

Jedinou DSS-kou, ktorá nemá v ponuke indexový fond je Allianz. Všetky slovenské DSS-ky s výnimkou NN kopírujú svetové akciové indexy. Jednotlivé svetové indexy sa mierne líšia. NN kopírovala európsky akciový index, ale po prevzatí DSS-ky Aegon má v ponuke aj svetový indexový fond.

Takže nie je indexový fond ako indexový fond, preto treba výber DSS-ky aj konkrétneho fondu zvážiť. Indexový fond sa konečne objavil aj v treťom pilieri, konkrétne ho môžeme nájsť v ponuke doplnkovej dôchodkovej spoločnosti NN-Tatry Sympatia a Axa. Pre investorov s dlhším investičným horizontom by malo ísť o jasnú voľbu. Škoda je, že poplatky týchto fondov v treťom pilieri ani zďaleka nezodpovedajú bežne dostupným indexovým fondom a ETF-kám.

chcem sa poradiť

Kategória: Investovanie

Komentáre

Dobry den,
Chcel by som sa spytat ako funguje zlozenie akcioveho indexu, napr. MSCI WORLD. Ako casto sa meni jeho struktura? Ak si jeho spravovatelia myslia, ze akcie nejakej spolocnosti uz nemaju priestor pre rast, jednoducho ich vymenia za akcie inej spolocnosti? Nerozumiem za akych podmienok sa priberaju resp. Odoberaju akcie jenotlivych spolocnosti.
Dakujem za odpoved.

Dobrý deň, index MSCI World sa aktualizuje kvartálne (február, máj, august, november). Ide o kapitalizačne vážený index, jediným kritériom je veľkosť danej spoločnosti (trhová kapitalizácia). Takže na základe veľkosti danú firmu každý kvartál z indexu odoberú alebo ju do neho začlenia. V tomto dokumente je o tomto indexe viac info: https://www.msci.com/documents/10199/178e6643-6ae6-47b9-82be-e1fc565ededb. Existujú aj indexy, kde sa zohľadňujú určité kvalitatívne kritériá, ako napr. pomer ceny a účtovnej hodnoty firmy, cena/zisky a pod. Takýto index je napr. MSCI World Enhanced Value Index https://www.msci.com/documents/10199/174e3915-2087-4c5b-815b-c1b7ea1ccbbf
Takže pre zhrnutie, vždy existujú konkrétne pravidlá na zostavenie nejakého indexu. Následne zloženie indexu kopírujú aj indexové fondy/ETF, väčšinou kvartálne alebo polročne.

Dobrý deň.Kde by ste investoval 5-10.000 eur na cca 3 alebo 5 rokov? ETF alebo je mozno odporucat aj nejaky dobry podielovy fond s vynosom podobnym ako je index? Dakujem.

Len na doplnenie. Indexové fondy v II. pilieri sú klasické ETF obchodované na burze.
Dôchodkový fond Progress od Allianz sa síce volá akciový ale jeho portfólio sa skladá v drvivej väčšine z ETF fondov, takže vo svojej podstate je tiež indexový. To len Allianz klame telom. Mimochodom veľmi zle poskladaný a preto má oproti konkurencii zatiaľ o polovicu slabší výkon.

Indexové fondy investujú do ETF, ale samotné fondy v druhom pilieri nie sú obchodované na burze. Fond v Allianzi je spravovaný aktívne, z veľkej časti investuje do indexových fondov, ale nemôžeme povedať, že by bol indexový, keďže niekto riadi zloženie jeho portfólia. S poslednom vetou súhlasím, preto preferujem spoločnosti, kde sa dá ísť priamo do indexového fondu.

Dobrý deň, do indexových fondov (klasické podielové fondy) sa dá ísť, pokiaľ viem, iba cez makléra. Pri ETF máte dve možnosti. Tou prvou je využiť makléra. Výhodou je, že Vám vie poradiť so zložením portfólia, výberom fondov a pod. Druhou možnosťou je ísť na vlastnú päsť a otvoriť si účet u brokera. Tu si treba dať pozor hlavne na vyššie poplatky za nákup a predaj podielov. S menšími sumami sa tu moc neoplatí investovať, keďže transakčný poplatok výrazne zníži investovanú sumu. Takisto je celý výber fondov na Vás, takže je to skôr pre skúsenejších investorov.

Dobrý deň, či už ste začínajúci alebo skúsenejší investor, ja odporúčam investovať hlavne na globálnych rozvinutých trhoch. Ako príklad si môžeme uviesť akciové indexy MSCI World, S&P 500, MSCI Europe. To je podľa mňa taký základ. Podobne to platí aj pri dlhopisoch. Ja osobne sa vyhýbam rozvíjajúcim sa krajinám (emerging markets). Samotný podiel akcií a dlhopisov je individuálny. Záleží od toho na koľko rokov investujete, aký výnos od toho očakávate a pod. Keď mi zavoláte alebo pošlete mail, tak Vašu situáciu vieme prebrať podrobnejšie.

Dobrý deň, môj odhad na 10 rokov je ročný výnos približne 3 % až 4 % pri vyváženom portfóliu. Samozrejme ten výnos môže byť vyšší aj nižší, stále je to iba odhad. Záleží aj od toho aký pomer akcií a dlhopisov budete mať v portfóliu.

Ďakujem za veľmi kvalifikovanú, ale na druhej strane veľmi jednoducho vysvetlenú tematiku investovania do ETF fondov, nakoľko je veľmi slabá erudovanosť v tejto oblasti a perspektíva na zhodnocovanie je ešte stále neskutočne zaujímavá. Myslím že Slováci začnú využívať investovanie do ETF fondov až keď tento najlacnejší spôsob bude za zenitom a dávno bude fungovať niečo oveľa zaujímavejšie :-)) Veď trendy v investovaní sa za posledné roky veľmi rýchlo menia, tak ako aj trhy zažívajú veľa technických a procesných zmien.

ETF sú vo veľkom využívané hlavne v USA, kde ich ľudia vymieňajú práve za klasické podielové fondy, pretože sú oveľa lacnejšie. Menšie náklady znamenajú vyšší výnos. O tejto téme napísal veľa kníh John Bogle, zakladateľ Vanguardu a indexového investovania, určite odporúčam prečítať. Je pravda, že na Slovensku sú ETF menšinovou investíciou, čo je škoda a bude trvať dlho, kým sa dostanú do popredia. Slováci ešte nezačali naplno využívať podielové fondy, takže v tomto sme dosť pozadu. Stále sa spoliehame na banky a hľadáme garantované produkty, ktoré nič nezarábajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*