čas na investovanie

Je teraz vhodný čas na investovanie?

Pandémia priniesla na finančné trhy poklesy aj značnú nervozitu, je to vhodný čas na investovanie?

Za posledný mesiac sme mohli sledovať pokles akcií o približne 30 %. Na internete sa objavilo veľa poplašných správ, ktoré tvrdili, že treba vyberať peniaze z fondov, inak o všetko prídeme, nebude na dôchodky z druhého piliera, treba kupovať zlato, kryptomeny a podobné veci. Pozrime sa na celú situáciu z odstupu a s chladnou hlavou.

V posledných dňoch to na prvý pohľad môže vyzerať tak, že ekonomika úplne zamrzla. Ľudia prestali kupovať letenky, necestujú, nekupujú nové autá, mnohé firmy odstavili výrobu. Na druhej strane veľa firiem stále funguje bezo zmeny, zamestnanci majú home office, mnohí vo veľkom nakupujú potraviny, lieky, hygienické potreby, viacerí od nudy celý deň pozerajú Netflix.

Z tejto situácie ťažia rôzne technologické firmy kvôli home office, maloobchod, streamovacie služby, výrobcovia drogérie. Naopak, najviac na to doplácajú cyklické odvetvia ako strojárstvo, cestovný ruch alebo stavebníctvo.

Poklesy sme využili na nákupy

Aktuálnu situáciu sme s viacerými klientmi v posledných dňoch využili na zvýšenie investovanej sumy. Naposledy sme za podobné ceny mohli nakupovať minulý rok v januári. Zvýšené nákupy neznamenajú, že ďalšie poklesy neprídu, možno áno, možno nie, tie môžu prísť naozaj hocikedy aj bez nejakého dôvodu. Uvidíme, aká bude situácia v najbližších týždňoch a mesiacoch, pri ďalších poklesoch budem znova odporúčať zvýšiť vklady.

čas na investovanie

Chápem, že je ťažké investovať počas poklesov, hlavne ak ich doteraz niekto ešte nezažil. Tiež som ich prvý raz zažil pred pár rokmi na vlastných peniazoch, takže sa viem v tomto vžiť do pocitov iných. Investovanie je beh na dlhú trať, mnohí investujú na 10, 20 alebo aj 30 rokov, preto nie je vhodné robiť unáhlené závery na základe jednej nepriaznivej situácie. Hlavne, keď s poklesmi pri investovaní počítame.

Akcie budú vždy kolísať

Ľudstvo si v minulosti prešlo rôznymi nepriaznivými situáciami, neznamená to však, že sa vo svete prestalo vyrábať a ľudia prestali nakupovať. Tak by sme dlho neprežili. Pioneer Investments, dnes už Amundi, pred pár rokmi zverejnil čím všetkým sme si za posledných 89 rokov prešli, stojí za prečítanie. Od 24 % nezamestnanosti počas veľkej hospodárskej krízy, svetových a občianskych vojen, terorizmu až po hypotekárnu krízu.

Dnešná situácia má mnoho podobného s rokom 2008. Američania vtedy prestali splácať hypotéky, čo sa dovtedy nikdy nestalo, nikto ani nepočítal s tým, že by sa také niečo vôbec mohlo stať, rástla nezamestnanosť a bola veľká neistota, čo bude ďalej.

čas na investovanie

Dnes sa zmenil scenár a herci, ale neistota je podobná. Pri pohľade na vývoj akcií za posledných 12 rokov, mnohí pravdepodobne ľutujú, že v tom čase neinvestovali, výnosy od krízy stáli za to. Vtedy bola v mnohom situácia podobná tej dnešnej, strach, neistota a pocit, že situácia už nikdy nebude lepšia.

Akcie vždy kolísali a vždy aj budú, je to ich charakteristická vlastnosť. Toto nie je jediný pokles, ktorý počas svojho života zažijeme, podobných či už menších alebo väčších budú ešte desiatky. Mnohí investovanie v posledných rokoch odkladali. Podľa nich na to nebola vhodná príležitosť. Lepší čas na investovanie sme tu už dlhší čas nemali.

Môžem v akciách prísť o všetko?

Kto investuje do rozumne diverzifikovaných fondov sa tohto báť nemusí. Čo by sa muselo stať, aby hodnota všetkých firiem klesla na nulu? Elektrárne by prestali vyrábať a dodávať elektrinu, podobne aj vodárne.

Pokračovať môžeme telekomunikáciami, výrobou potravín, farmaceutickým priemyslom, obchodom a službami, stavebníctvom, strojárstvom, jednoducho nič by sa v celej svetovej ekonomike nevyrobilo, svet by sa zastavil. Ťažko predstaviteľná situácia.

Investovanie do akcií nie je len nákup fiktívnych papierov. Je to kúpa podielov v spoločnostiach, ktorých výrobky dennodenne využívajú desiatky alebo stovky miliónov ľudí na celom svete. Dopyt po ich výrobkoch a službách je aj v horších časoch, niekedy je vyšší, inokedy zase nižší.

Ako sú na tom zlato a kryptomeny?

Nikoho neprekvapí, keď ceny akcií v takýchto chvíľach klesajú. Zaujímavé je, že poklesy zaznamenalo aj zlato alebo štátne dlhopisy (s výnimkou amerických), ktoré sú v týchto časoch považované za bezpečnú investíciu. Aj to dokazuje, aká panika na trhu v posledných týždňoch vládne.

Bitcoin stratil skoro 40 %, pri „komodite“, ktorá zatiaľ nemá reálne využitie, nejde o nič prekvapivé. Očakávať, že kryptomeny budú voči koronavírusu odolné preto nie je na mieste.

Aktívne spravované alebo indexové fondy?

Hovorí sa, že aktívne spravované fondy by počas takýchto turbulentnejších období mali byť bezpečnejšie a mať menšie straty ako indexové fondy alebo ETF. Je to založené na mylnom predpoklade, že manažér aktívne spravovaného fondu pred alebo počas poklesov časť akcií predá alebo nakúpi konzervatívnejšie akcie. Keďže nikto nevie, kedy poklesy prídu, tak tento argument len ťažko obstojí.

Poklesy z konca roka 2018 aj tie dnešné to len potvrdzujú. Rozdiely medzi aktívnymi a indexovými fondmi sú počas poklesov len minimálne. Niektoré fondy poklesli o pár percent menej, iné o niečo viac ako index. V konečnom dôsledku zanedbateľný rozdiel.

Vlády robia opatrenia na podporu ekonomiky

Vlády celého sveta pripravujú rôzne opatrenia, americká centrálna banka (FED) pred týždňom skokovo znížila úrokovú sadzbu na nulu, v Európe sú sadzby na nule už niekoľko rokov.

Americká vláda pripravuje stimulačný balík vo výške 2 000 mld. USD, čo je 50-násobok štátneho rozpočtu SR. Nemecko plánuje použiť 356 mld. EUR, Veľká Británia 330 mld. GBP.

Dopady pandémie

Pandémia samozrejme bude mať na ekonomiku aj jednotlivcov dopady. Najviac na to doplatia ako vždy tí, ktorí majú veľké úvery a minimálne rezervy. To sa bude týkať viacerých zadlžených krajín (napr. Taliansko) aj jednotlivcov pri raste nezamestnanosti. Ekonomika sa pravdepodobne dostane do recesie. Recesia neznamená kríza.

Rôzne analýzy predpokladajú, že počet nakazených dosiahne vrchol v polovici apríla alebo v máji, ťažko tieto veci odhadovať. Opätovné nabehnutie výroby a normálneho života bude pravdepodobne ťažšie a nepríde hneď, ale myslím si, že svet sa opäť po čase vráti do starých koľají.

Ľudia znova začnú chodiť do práce, cestovať, kupovať iPhony, míňať zarobené peniaze, brať si úvery na veci, na ktoré nemajú a ktoré nepotrebujú. Myslím, že v tomto sa z dlhodobého hľadiska až tak veľa nezmení a ostaneme nepoučiteľní.

Kategória: Investovanie

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*