investovanie

Investovanie – jednorazové alebo pravidelné?

Investovanie nie je len pre veľkých investorov, ktorí majú k dispozícii desiatky tisíc eur. Ako funguje pravidelné investovanie? Dokáže priniesť porovnateľné zhodnotenie ako jednorazové?

V posledných článkoch sme sa venovali správnemu výberu podielových fondov a diverzifikácii portfólia z geografického hľadiska. Dnes si porovnáme na konkrétnom príklade jednorazové a pravidelné investovanie, ich výhody, a nevýhody.

Jednorazové investovanie

Jednorazové investovanie je pre ľudí, ktorí už majú našetrenú určitú sumu peňazí. Kľúčovú úlohu pred samotnou investíciou zohráva dôkladný prieskum trhu. Teda do čoho investovať, za akú cenu nakúpim, ako dlho som ochotný držať podielové listy v prípade poklesu hodnoty a či je ešte potenciál rastu ceny podielového listu.

Jednorazové investovanie je niekoľkonásobne rizikovejšie v porovnaní s pravidelnou investíciou, to treba brať do úvahy hneď na začiatku. Preto treba takúto investíciu veľmi dobre zvážiť a správne načasovať. Ani to však nemusí zaručiť úspech. Okrem toho, určiť správny čas, kedy peniaze jednorazovo investovať je aj pre skúsených investorov veľmi náročné a výsledok je neistý.

Na grafe vidíme investíciu 20 400 EUR do amerického akciového indexu S&P 500 na začiatku roka 2000. Investícia nebola načasovaná ideálne, keďže bola na vrchole technologickej bubliny. Do kladných čísiel sme sa dostali na chvíľu v roku 2007 a potom až od roku 2013. Medzitým sme boli väčšinu času v strate. Zaznamenali sme aj dva veľké poklesy o 45 % a 55 %. Situácia sa zlepšila až v roku 2013.

Na konci roka 2016 tak hodnota našej investície predstavuje približne 30 500 EUR. Priemerný ročný výnos dosiahol 2,4 %. Jednorazová investícia môže byť veľmi výnosná, ak trh bude rásť. V opačnom prípade to nemusí skončiť podľa očakávaní a môže trvať niekoľko rokov, kým investícia prinesie očakávaný výnos.

jednorazové investovanie

Pravidelné investovanie

Pravidelné investovanie znamená investovanie menšej sumy pravidelne každý mesiac. Výhodou je priemerovanie nákupnej ceny podielového listu. Ak sú ceny nízke, nakupujeme za danú mesačnú výšku vkladu viac podielových listov. Ak sú podielové listy drahšie, nakupujeme ich menej. Na grafe si môžeme pozrieť pravidelnú investíciu do rovnakého indexu vo výške 100 EUR každý mesiac od roku 2000. Hodnota investície je oveľa menej náchylná na výkyvy trhu, keďže nakupujeme každý mesiac, či už pri raste alebo poklese trhu.

V prvej polovici sa hodnota investície pohybuje v okolí výšky vkladu a trhové výkyvy nás nemusia znepokojovať. Najviac nám hodnota poklesla v roku 2009 o 38 %. V porovnaní s jednorazovou investíciou je tento pokles menší až o jednu tretinu. Konečná hodnota investície je takmer 35 000 EUR. To predstavuje priemerný ročný výnos 5,9 %. V porovnaní s jednorazovým investovaním sme dosiahli vyšší výnos pri nižšom rizikom.

pravidelné investovanie

Kombinácia

Ak máme k dispozícii väčšiu sumu peňazí, je neefektívne ju postupne investovať 17 rokov po malých čiastkach. Tiež nie je ideálne vzhľadom k vyššiemu riziku investovať všetky peniaze naraz, ale rozložiť investíciu na niekoľko väčších vkladov každý mesiac v horizonte niekoľkých rokov. Táto doba je individuálna, mala by však byť aspoň v dĺžke jednej pätiny až jednej tretiny celkového investičného horizontu.

V našom prípade budeme investovať 425 EUR prvé 4 roky každý mesiac. Po štyroch rokoch prestaneme vkladať ďalšie peniaze. Týmto sa aspoň sčasti ochránime pred prípadným poklesom na trhu. Výhodou je, že oproti pravidelnému investovaniu majú peniaze viac času pracovať a zhodnocovať sa, keďže ich všetky investujeme počas prvých štyroch rokov.

V tomto prípade by naša investícia obstála najlepšie. Bolo to najmä z toho dôvodu, že sme nakupovali v rokoch 2000 – 2003, teda v čase, keď boli ceny na trhu nižšie. Hodnota našej investície by tak prekročila hranicu 42 000 EUR s priemerným ročným výnosom 5 %.

investovanie

Keď chceme investovať, neznamená to, že musíme mať hneď k dispozícii niekoľko desiatok tisíc eur. Stačí si odkladať pravidelne každý mesiac pevne stanovenú sumu a neprestávať aj v čase poklesov. To nám často dokáže priniesť vyšší výnos ako neuvážená jednorazová investícia.

chcem sa poradiť

Kategória: Investovanie

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*