kedy príde kríza

Prečo sa pri investovaní neriadiť predpoveďami analytikov?

V poslednom čase sa viacerí pýtajú kedy príde kríza, či by sme s investíciou nemali počkať až po kríze, či budú rásť úrokové sadzby a podobne.

Kedy príde kríza?

Pravda je taká, že nikto nevie, či kríza príde (pravdepodobne raz príde) a už vôbec nie kedy príde. V poslednom čase od ľudí často počúvam názor, že kríza je na spadnutie. Na druhej strane väčšina analytikov a ekonómov hovorí, že na krízu nie je žiadny dôvod (naposledy napríklad tu). Myslím si, že ani jednu stranu netreba brať príliš vážne.

Prečo? Centrálne banky a ekonómovia dlhodobo zlyhávajú v predvídaní recesí a kríz, celkovo v predvídaní čohokoľvek. Takže, keď povedia, že všetko je v poriadku, netreba sa nad tým hlbšie zamýšľať. Bankárov zaskočila aj finančná kríza v 2008, ktorú vôbec nepredpokladali. Na začiatku roka 2008 nikto nečakal, že Američania prestanú splácať hypotéky. Dlhovú krízu v súvislosti s Gréckom tiež nikto nepredvídal. Takže čakať, že bežní ľudia budú vo svojom odhade lepší ako „profesionáli“, tiež nie je práve najmúdrejšie.

O kríze sa vážnejšie hovorí asi od roku 2015. Čo sa za ten čas stalo? Svetové akcie za ten čas vyrástli približne o 15 %, tie americké skoro o 30 %. Ak by niekto celý čas čakal na krízu a držal iba hotovosť, vďaka inflácii by prišiel približne o 3 % zo svojich peňazí. Po rokoch už treba znova počítať aj s infláciou, minulý rok dosiahla slušných 2,5 %.

Úrokové sadzby

O raste úrokových sadzieb sa hovorí ešte dlhšie ako o „prichádzajúcej“ kríze. Napriek tomu sadzby zatiaľ iba klesali až sa v Európe dostali na nulu. Vďaka tomu si dnes stále môžeme naplno užívať lacné hypotéky. Minimálne do leta ostávajú sadzby na nezmenenej úrovni.

Bez ohľadu na predikcie o raste sadzieb by sme však mali byť pripravení na to, že na konci fixácie splátka na hypotéke môže narásť pokojne aj o 50 EUR až 100 EUR. Nie je to tak dávno, keď sme si brali hypotéky so 4 % alebo 5 % úrokom. Pre lepšiu predstavu, v roku 2012 bola priemerná sadzba na hypotéke 4,63 %.

Rast úrokových sadzieb splátka hypotéky

V posledných rokoch sme sa extrémne zadlžili. Nie sú ojedinelé prípady, keď majú ľudia bývanie na hypotéku v kombinácii s medziúverom, auto na lízing a najnovší iPhone na splátky. Práve títo ľudia nemajú vytvorené žiadnu rezervu a v prípade krízy alebo rastu úrokových sadzieb budú najzraniteľnejší.

Kam investovať v roku 2019?

Vždy na začiatku roka sa objavia články o tom, kam investovať v danom roku, aké zhodnotenie môžeme očakávať, aké akcie budú rásť najviac, na aké trhy sa zamerať a podobne. Pred pár rokmi viacerí odborníci tvrdili, že americké akcie už majú najlepšie časy za sebou a svoje nádeje vkladali do Európy.

Výnos európskych a amerických akcií

Ako to dopadlo? Žiadne prekvapenie sa nekonalo a je z toho ďalšia nevydarená predpoveď. To len dokazuje, že takýmto štýlom sa k dlhodobému investovaniu pristupovať nedá. Optimistické prognózy boli aj pre rok 2018, to tiež nevyšlo úplne podľa predstáv, hlavne v závere roka. Preto je lepšie držať sa vopred stanovenej stratégie a zbytočne nešpekulovať.

Čo si z toho celého zobrať?

Jedna vec je istá a to, že nikto dopredu nevie povedať, čo sa stane v budúcnosti. S tým by sme mali počítať a prispôsobiť sa tomu. Ak investujeme na 20 alebo 30 rokov, najrozumnejšie bude mať väčšiu časť peňazí v akciách. Špeciálne to platí pre druhý a tretí pilier, kde sa investuje na veľmi dlhú dobu. Ak chceme o 5 rokov riešiť napríklad kúpu bývania alebo auta, lepšie bude mať peniaze v dlhopisoch alebo na peňažnom trhu.

Vždy najlepšie vychádza mať rozumne diverzifikované portfólio, investovať pravidelne a nevsadiť všetko len na jednu kartu. Určite by sme sa nemali spoliehať na to, keď analytik v správach označí akcie rozvíjajúcich sa krajín ako najlepšiu investíciu pre rok 2019 a staviť na to všetky svoje peniaze. Môže to priniesť oveľa viac škody ako úžitku.

chcem sa poradiť

Kategória: Investovanie

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*