sporenie na dôchodok

Na čo by mali mladí ľudia myslieť už dnes?

Mladí ľudia dnes príliš nerozmýšľajú o svojej budúcnosti. Na ktoré veci by mali myslieť už pri svojom vstupe na trh práce a neodkladať ich na neskôr?

1. Príprava na vlastné bývanie

Kúpa bývania patrí k základným cieľom, ktoré mladí ľudia riešia. Väčšinou sa však o túto tému začnú zaujímať až tesne pred samotnou kúpou nehnuteľnosti. Vtedy príde vytriezvenie, keď zistia, že nemajú žiadne úspory a banka im len ťažko bude financovať celú nehnuteľnosť hypotékou. V súčasnosti banky poskytujú úver väčšinou do výšky 80 % až 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Šancu na 100 % má len jeden z desiatich žiadateľov.

Zvyšnú časť si musí klient dofinancovať z vlastných zdrojov alebo využiť spotrebný úver či medziúver zo stavebnej sporiteľne. Problémom úverov na dofinancovanie je to, že ich splátka je často takmer taká vysoká ako splátka samotnej hypotéky. Ak klient kupuje byt v hodnote 70 000 EUR, banka mu môže poskytnúť len 56 000 EUR so splátkou 207 EUR.

Zvyšných 14 000 EUR môže klient doplatiť z vlastných zdrojov alebo využije spotrebný úver, ktorý mu banka ponúkne. Splátka na takomto úvere môže byť 177 EUR s úrokovou sadzbou 6 % a splatnosťou na 8 rokov. A to sme ešte nerátali so zariadením domácnosti, ale iba so samotnou kúpou nehnuteľnosti.

Začiatkom tohto roka sa opäť sprísňovali pravidlá pri poskytovaní hypoték a ešte jedno sprísnenie nás čaká v júli, preto odporúčam pripravovať sa na vlastné bývanie už v predstihu. Vhodným produktom na takýto účel môže byť napr. stavebné sporenie.

2. Druhý pilier

Základná vec, na ktorú by mali mladí ľudia myslieť hneď pri vstupe na trh práce, je druhý pilier. Vstúpiť doň môže každý do 35 rokov za koho už boli aspoň raz zaplatené odvody do Sociálnej poisťovne. Do tejto skupiny patria aj brigádujúci študenti a živnostníci. V súčasnosti do druhého piliera putujú odvody vo výške 4,5 % z hrubej mzdy na osobný účet sporiteľa. Dobrou správou je, že výška odvodu sa bude postupne navyšovať do roku 2024 na 6 %.

Ide o najlacnejšie sporenie na dôchodok, aké v súčasnosti môžeme využívať. Vzhľadom na aktuálny stav hospodárenia Sociálnej poisťovne odporúčam vstúpiť do druhého piliera čo najskôr. Len minulý rok jej musel štát na krytie deficitu poslať 501 miliónov EUR. Okrem iného je výhodou druhého piliera aj dedičnosť nasporených prostriedkov počas celej doby sporenia.

3. Súkromné sporenie na dôchodok

Samotný druhý pilier na zabezpečenie slušného dôchodku pravdepodobne stačiť nebude. V najbližších desiatkach rokov sa pre náš dôchodkový systém nebude demografia vyvíjať priaznivo. Po vzore zahraničných krajín bude nevyhnutné využiť súkromné sporenie na dôchodok, či už vo forme tretieho piliera alebo pravidelného investovania do podielových fondov.

4. Rezerva na nepredvídateľné udalosti

Tento bod je najdôležitejší a netýka sa len mladých ľudí, ale všetkých. Vytvorenú určitú rezervu by mal mať každý, či už hovoríme o študentovi, človeku s hypotékou alebo dôchodcovi. Odborníci odporúčajú tvoriť rezervu do výšky troch až šiestich mesačných nákladov. Tá má slúžiť na neočakávané výdavky alebo v prípade výpadku príjmu.

Vďaka nej sa vyhneme spotrebným úverom, kreditným kartám alebo predraženým pôžičkám z nebankoviek, z ktorých sa neskôr len ťažko dostáva. K tvorbe rezervy najlepšie poslúži sporiaci účet alebo podúčet k bežnému účtu.

chcem sa poradiť

Kategória: Ostatné

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*