zmeny v hypotékach

Aké zmeny nás čakajú v roku 2017?

V roku 2017 môžeme očakávať niekoľko zmien. Najviac noviniek sa chystá v oblasti hypoték, ale zmeny sa dotknú aj druhého piliera či neživotného poistenia.

Zmeny v hypotékach

Najviac sledovanými zmenami v tomto roku budú zmeny v hypotékach, ktoré pripravuje Národná banka Slovenska. Hovorí sa najmä o obmedzení deväťdesiatpercentných hypoték. Viac ako osemdesiatpercentné financovanie by mali banky po novom poskytovať len štyrom klientom z desiatich. Jeden z desiatich klientov bude mať stále šancu aj na stopercentnú hypotéku. Z toho je jasné, že za kratší koniec budú ťahať najmä menej bonitní klienti, ktorým pravdepodobne ostanú len úvery vo výške 70 % až 80 % z hodnoty nehnuteľnosti.

Ďalšou zmenou bude zvýšenie rezervy z príjmu, ktorá musí žiadateľovi o úver po zarátaní splátky ostávať. To bude mať za následok, že klientovi, ktorému dnes vychádza z príjmu úver vo výške 60 000 EUR, môže neskôr vychádzať napr. len 50 000 EUR. Po novom sa skráti aj doba splatnosti pri úveroch, ktoré sú zabezpečené rekreačným objektom alebo apartmánom. Maximálna doba splatnosti tak bude iba 8 rokov. Tieto zmeny by mali vstúpiť do platnosti v priebehu roka, najpravdepodobnejší termín je začiatok marca.

Zvýšenie odvodov do druhého piliera

Po dlhých rokoch, kedy bola výhodnosť druhého piliera znižovaná rôznymi opatreniami, prichádza aj pozitívna zmena. Odvody do druhého piliera sa budú zvyšovať z doterajších 4 % na 4,25 % na úkor odvodov do Sociálnej poisťovne, do nej pôjde tento rok 13,75 %. Výška odvodov sa bude postupne upravovať každý rok o 0,25 %. V roku 2024 sa odvody ustália na 6 % do DSS a 12 % do Sociálnej poisťovne.

Odvod z neživotného poistenia

Parlament schválil novelu zákona o poisťovníctve, kde stanovil poisťovniam odvod vo výške 8 % zo zmlúv neživotného poistenia. Nakoniec bolo schválené, že tento odvod sa bude týkať len nových zmlúv uzavretých po 1. januári 2017. Dotkne sa to zmlúv neživotného poistenia, ako napr. poistenia nehnuteľnosti, havarijného poistenia, cestovného poistenia, ale aj samostatného úrazového poistenia, ktoré zo zákona spadá pod neživotné poistenie.

Stavebné sporenie

O stavebnom sporení bolo v posledných mesiacoch povedaného veľa. Najviac sa hovorilo o zrušení štátnej prémie pre nadpriemerne zarábajúcich. To sa našťastie zatiaľ nepotvrdilo. Naopak dobrou správou je, že podmienky na získanie štátnej prémie sa tento rok nemenia. Oproti minulým rokom, kedy sa podmienky na získanie plnej výšky štátnej prémie sprísňovali, to môžeme považovať za krok správnym smerom. Aby sme získali plnú výšku prémie musíme tento rok, rovnako ako ten minulý, vložiť 1 327,80 EUR. Maximálna výška štátnej prémie je 66,39 EUR, čo predstavuje 5 % z výšky vkladu.

Štátny príspevok pre mladých

Od 1. januára sa znižuje príjmová hranica na získanie hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých na 1 155,70 EUR v hrubom. V prípade dvoch žiadateľov o úver je to 2 311,40 EUR. Táto suma bude platná do konca marca. Pri hypotéke so štátnym príspevkom nie je dôležitá len úroková sadzba, akú nám banka ponúkne, ale najmä, ako sa takáto hypotéka úročí.

Rast úrokových sadzieb

Úrokové sadzby na Slovensku dlho patrili k najnižším v Európe. Prvá so zvyšovaním sadzieb začala ešte v decembri UniCredit Bank. Od januára sa pridala aj Slovenská sporiteľňa. Ide zatiaľ o veľmi nepatrné zvýšenia o desatinky percent, ktoré sa na splátke prejavia len minimálne. Rast sadzieb môžeme pozorovať vo väčšej miere aj v Českej republike, kde sa k tomuto kroku odhodlalo viacero bánk. Je pravdepodobné, že tento rok sadzby na hypotékach stúpnu aj v ďalších bankách. Preto odporúčam, ak je to možné, zvažovať najmä dlhšie fixácie.

chcem sa poradiť

Kategória: Ostatné

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*