zmeny v štátnom príspevku

Aké zmeny nás čakajú v roku 2018?

V roku 2018 nás čaká niekoľko zmien. Najviac noviniek nás už tradične čaká v oblasti hypoték.

Zvýšenie odvodov do druhého piliera

Rovnako ako minulý rok, aj v roku 2018 sa zvýši odvod do druhého piliera o 0,25 % na 4,5 % z hrubej mzdy. Ten sa bude postupne zvyšovať až na 6 % v roku 2024. Toto zvýšenie ide na úkor odvodov do Sociálnej poisťovne, do ktorej pôjde už iba 13,5 % z hrubej mzdy. Ide o krok správnym smerom po dlhých rokoch poškodzovania sporiteľov v druhom pilieri. Cieľom je postupné odbremenenie Sociálnej poisťovne v dôsledku nepriaznivého demografického vývoja, ktorému sa pravdepodobne v budúcnosti nevyhneme.

Zmeny v hypotékach

Po vzore z posledných rokov, môžeme aj v roku 2018 očakávať sprísňovanie podmienok pre získanie hypotéky. Už koncom minulého roka sa začali obmedzovať 90 %-tné hypotéky, čo by malo pokračovať aj tento rok. Okrem toho sa zvyšuje rezerva z príjmu, ktorá musí žiadateľovi o úver ostať po odrátaní životného minima. Tá sa od januára zvýši z doterajších 10 % na 15 %, od júla na konečných 20 %.

V praxi to znamená, že ak má žiadateľ o hypotéku čistý mesačný príjem 500 EUR, banka mu z tohto príjmu odpočíta životné minimum (približne 200 EUR na osobu). Z tejto sumy následne odráta 20 %, t. j. 60 EUR ako rezervu. Časť príjmu, ktorá ostane, môže ísť na splácania hypotéky. Ide však o veľmi zjednodušený prepočet, keďže banky zohľadňujú aj ďalšie kritériá.

výpočet rezervy pri hypotéke

Pre žiadateľov o hypotéku to znamená to, že sa im opäť sťaží prístup k vlastnému bývaniu a mali by sa na tieto zmeny v dostatočnom predstihu pripraviť. Príprava na hypotéku by mala spočívať najmä vo vytvorení rezervy na dofinancovanie hypotekárneho úveru. Národná banka Slovenska sa podobnými opatreniami snaží už dlhší čas o zmiernenie dopytu po nehnuteľnostiach, a tým aj zamedzeniu vzniku bubliny na realitnom trhu.

Zmeny v štátnom príspevku pre mladých

O pripravovaných zmenách pri hypotékach so štátnym príspevkom pre mladých sa hovorilo celý minulý rok. Definitívne však túto novelu zákona schválili poslanci až v októbri. Po novom už klienti bánk nedostanú zľavu 3 % z úrokovej sadzby, ale na konci roka si môžu znížiť daň o polovicu zaplatených úrokov.

Mnohí s touto zmenou neboli spokojní. Argumentovali tým, že príspevok štátu sa zníži a hypotéky budú drahšie. Pravdu však mali len čiastočne, keďže banky doteraz tieto hypotéky úročili rôznymi spôsobmi. Niektorí klienti si touto zmenou môžu dokonca polepšiť. Viac o výhodách a nevýhodách si môžete prečítať v samostatnom článku o zmenách v hypotékach pre mladých od roku 2018.

Zvyšovanie poplatkov v bankách

Mnohé banky prichádzajú s upravenými cenníkmi od januára. Niektoré banky zvyšujú poplatky za vedenie bežného účtu, iné za hotovostné vklady alebo výbery na pobočkách. Nové cenníky si môžete nájsť na stránkach jednotlivých bánk alebo vo svojom internetbankingu. Predídete tak nepríjemnej situácii na konci mesiaca pri kontrole výpisu z účtu.

chcem sa poradiť

Kategória: Ostatné

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*