daň z neživotného poistenia

Aké zmeny nás čakajú v roku 2019?

V roku 2019 nás čaká niekoľko zmien. Väčšina ľudí pravdepodobne najviac pocíti novú daň z neživotného poistenia alebo zmeny v stavebnom sporení.

Zvýšenie odvodov do druhého piliera

Jednou z mála dobrých správ, ktoré nás čakajú v roku 2019 je zvýšenie odvodov do druhého piliera. Od januára tak pôjde na náš osobný účet v DSS 4,75 % a do Sociálnej poisťovne 13,25 %. Celková výška sociálnych odvodov na dôchodok ostáva na nezmenenej úrovni, 18 % z hrubej mzdy.

Daň z neživotného poistenia

Tou podstatne horšou správou je, že od roku 2019 je zavedená daň z neživotného poistenia. Tá sa vzťahuje na všetky druhy neživotného poistenia okrem povinného zmluvného poistenia. PZP už tomuto zdaneniu podliehalo aj predtým. Tento rok si tak priplatíme napríklad za poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, havarijné, cestovné, ale aj úrazové poistenie, ktoré z pohľadu zákona tiež patrí k neživotnému poisteniu.

Táto daň je vo výške 8 % a vzťahuje sa na všetky zmluvy, teda nie len na nové, ale aj na tie staršie. Je logické, že poisťovne nebudú na túto zmenu doplácať na úkor ziskov a daň prenesú na svojich klientov. Tí môžu tento rok čakať listy s informáciou o tom, že si za svoje poistenie priplatia.

Menej výhodné stavebné sporenie

Asi najhoršie tento rok skončilo stavebné sporenie, ktoré prešlo viacerými zmenami. Pre väčšinu sporiteľov už pravdepodobne nebude mať zmysel pokračovať v sporení. Najväčšou zmenou, ktorá viacerých odradí, je zvýšenie minimálneho vkladu na získanie plnej štátnej prémie z 1 327,80 EUR na viac ako dvojnásobok, konkrétne 2 800 EUR.

zmeny v stavebnom sporení

Štátna prémia sa oproti výške vkladu zvýši len kozmeticky, o necelé 4 EUR. Nárok na štátnu prémiu už dokonca po novom nebude mať nárok každý sporiteľ automaticky. Nárok bude závisieť od výšky príjmu sporiteľa. Tí, ktorí sa rozhodnú založiť si stavebné sporenie v roku 2019, by mali počítať s tým, že v budúcnosti pri výbere peňazí budú musieť vydokladovať účel použitia peňazí bločkami a faktúrami aj po uplynutí 6 rokov od založenia zmluvy. Viac o zmenách v stavebnom sporení v samostatnom článku.

Menej 90 %-ných hypoték

Od januára dostane hypotéku vo výške 90 % z hodnoty nehnuteľnosti len každý štvrtý žiadateľ. Od apríla potom už iba každý piaty. Stále ostáva v platnosti, že 100 %-né hypotéky banky neposkytujú.

Maximálna výška hypotéky, ktorú klientovi banka poskytne je vo výške 8-násobku čistého ročného príjmu po odpočítaní zostatkov všetkých úverov, ktoré už klient spláca. Aj z týchto dôvodov sa stále oplatí, resp. je nevyhnutné pripravovať sa na kúpu nehnuteľnosti dopredu.

Nižšie poplatky v treťom pilieri

Na záver ešte jedna pozitívna správa. Poplatky za správu príspevkových fondov v treťom pilieri sa znížia z 1,40 % na 1,30 % ročne. Pri výplatných fondoch pôjde o zníženie z 0,70 % na 0,65 %. Tieto poplatky si DDS-ka strháva každý rok z hodnoty majetku každého sporiteľa. Nižší poplatok pre správcovskú spoločnosť jednoducho znamená vyšší výnos pre tých, ktorí si v treťom piliera šetria na dôchodok.

chcem sa poradiť

Kategória: Ostatné

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*