investičné životné poistenie

Aké zmeny nás čakajú v roku 2020?

Ako každý rok, aj tentoraz sa najväčšia zmena týka sprísňovania hypoték a úverov. Čo nás ešte čaká v roku 2020?

Prísnejšie podmienky pre získanie hypotéky

Od januára zavádza Národná banka Slovenska prísnejšie podmienky pre tých, ktorí si chcú zaobstarať vlastné bývanie formou hypotéky. Konkrétne ide o zvýšenie rezervy, ktorá musí žiadateľovi o úver ostať z príjmu po odpočítaní životného minima. Rezerva sa zvýši z doterajších 20 % na 40 %.

Táto zmena sa netýka len samotných hypoték, ale aj spotrebných úverov alebo úverov zo stavebnej sporiteľne. Ako sa tá zmena prejaví v praxi si môžeme pozrieť na grafe nižšie.

rezerva hypotéky

Keby si minulý rok chcel klient s čistým príjmom 700 EUR mesačne, bez detí a úverov požiadať o hypotéku, maximálne by mohol splácať 392 EUR. Po novom sa jeho výška splátky zníži na 294 EUR. To všetko len kvôli zvýšeniu rezervy.

Najväčší problém to predstavuje pre tých, ktorí potrebujú hypotéku dofinancovať ďalším úverom. Stále platí, že kto chce mať najlepšie podmienky, mal by si pripraviť aspoň 20 % kúpnej ceny nehnuteľnosti.

Zvýšenie odvodov do druhého piliera

Od januára sa zvyšujú odvody do druhého piliera zo 4,75 % na 5 % z hrubej mzdy. Vďaka tomu sa znížia odvody do Sociálnej poisťovne na 13 %, aby bola zachovaná celková výška odvodov vo výške 18 %. Dobrá správa pre všetkých sporiteľov v druhom pilieri.

Lacnejšie investičné životné poistenie

Od januára bude pomaly dožívajúci produkt, investičné životné poistenie, čo sa týka poplatkov pri investovaní, lacnejší. Ešte lepšou správou je, že klienti a hlavne poradcovia si postupne uvedomujú, že vhodnejším a lacnejším riešením je investovať do podielových fondov priamo ako cez poisťovňu. Táto zmena sa týka len nových zmlúv od januára, nie tých starých.

Nižšie poplatky v treťom pilieri

Poplatky budú nižšie aj vo fondoch tretieho piliera, znížia sa z 1,30 % na 1,20 %. Tento poplatok si DDS-ka strháva každý rok za správu peňazí vo fonde. Ide síce o malú zmenu, ale za posledných 6 rokov tento poplatok klesol o viac ako pol percenta, takže určite je to krok správnym smerom.

Aj keď na druhej strane je pravda, že priestor na znižovanie poplatkov v treťom pilieri stále je, hlavne pri indexových fondoch, kde sú poplatky niekoľkonásobne vyššie ako pri bežne dostupných indexových fondoch a ETF mimo tretieho piliera.

chcem sa poradiť

Kategória: Ostatné

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*