zmeny v dôchodkoch

Aké zmeny nás čakajú v roku 2021?

V minulých rokoch sme si zvykli na pravidelné sprísňovanie hypoték. Tým by sa tento rok mali zmeny vyhnúť. Najväčšou reformou si pravdepodobne prejdú dôchodky.

Zmeny v dôchodkoch

Najväčšou zmenou v roku 2021 by si mali prejsť dôchodky. Zatiaľ sa hovorí napr. o zmrazení minimálneho dôchodku alebo zrušení dôchodkového stropu.

Taktiež by mala byť zavedená preddefinovaná investičná stratégia pre nových sporiteľov v druhom pilieri, automatický vstup do druhého piliera s možnosťou výstupu aj zmeny v investičnej stratégiách fondov. Hlavným cieľom reformy je zlepšenie dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému.

Pripravovaná novela obsahuje aj niekoľko nezmyslov, napr. to, že investičnú stratégiu má určovať investičná rada a schvaľovať vláda, umožňuje tiež vznik štátnej DSS. Štát sa v minulosti hral na investora a radil ľudom, ako investovať už dvakrát.

V roku 2009 boli zavedené garancie vo všetkých fondoch, takže akciové fondy sporiteľov po kríze zarobili minimum. V roku 2013 zas bolo 80 % úspor presunutých z akciových do garantovaných dlhopisových fondov. Nie práve šťastné zásahy.

Zvýšenie odvodov do druhého piliera

Od januára sa zvyšujú odvody do druhého piliera o 0,25 % na 5,25 % z hrubej mzdy. Pre sporiteľov to znamená menej odvodov do Sociálnej poisťovne (12,75 %). Celková výška odvodov na starobné poistenie ostáva nezmenená, vo výške 18 % z hrubej mzdy.

Zlúčenie finančných spoločností

Poisťovňa Uniqa prevzala všetky spoločnosti Axa, teda životné a neživotné poistenie, investície, druhý a tretí pilier. Pre klientov sa tým nič nemení a o zmene značky sú priebežne informovaní.

Ďalšie prevzatie plánuje ČSOB banka, ktorá tento rok na Slovensku prevezme OTP banku.

Kategória: Ostatné

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*