sporiaci účet

Sporiaci účet – kde sa oplatí sporiť?

Po odchode banky Zuno, ktorá mala jeden z najlepších sporiacich účtov na trhu mnohí rozmýšľajú, kam premiestniť voľné prostriedky.

Sporiaci účet je vkladový produkt veľmi podobný bežnému účtu. Základnými kritériami pri výbere vhodného sporiaceho účtu sú vedenie účtu bez poplatku, peniaze kedykoľvek k dispozícii – bez výpovednej lehoty, bez nejakých ďalších obmedzení, ako napr. zriadenie bežného účtu, a samozrejme mal by ponúkať aj zaujímavý úrok.

Prvá stavebná sporiteľňa – Sporenie Lišiak

V súčasnosti spĺňa tieto kritériá sporiaci účet Lišiak od Prvej stavebnej sporiteľne. Je bez poplatku, peniaze máme k dispozícii kedykoľvek a pritom sa vklady úročia sadzbou 0,5% ročne. Pozor, nejde o stavebné sporenie, takže na konci roka nedostávame štátnu prémiu, ani peniaze nemusíme vydokladovať bločkami na stavebné účely. Ide momentálne o jeden z mála sporiacich účtov so zaujímavým úrokom, ktorý neskrýva žiadne poplatky a je úplne flexibilný.

Poštová banka – Dobré sporenie rezerva

Ďalšou alternatívou je sporiaci účet od Poštovej banky. Podobne ako v PSS je úročený pol percentom ročne. Sporiaci účet si môžeme zriadiť aj bez nutnosti zakladať si bežný účet. Sporenie je taktiež bez poplatku. Minimálny vklad je 10 EUR.

Prima Banka sporenie s úrokom 5%

V období, kedy sú úroky na termínovaných vkladoch s ročnou viazanosťou hlboko pod jedným percentom a kedy niektoré banky v Nemecku svojim klientom účtujú záporné úroky za to, že si u nich uložia peniaze, Prima Banka ponúka na sporení garantovaný úrok 5% ročne. Ako je to možné? Jednoducho.

Pravidelná mesačná suma sporenia je od 10 do 50 EUR. Ešte pred začatím sporenia si musíme rozmyslieť, ako dlho chceme sporiť. Môže to byť 12, 18 alebo 24 mesiacov. Pri predčasnom výbere prídeme o celý úrok. Poplatok za samotné sporenie nie je žiadny. Ak sa rozhodneme pre sporenie 50 eur mesačne na dobu 12 mesiacov, na konci roka máme na účte po zdanení 611,30 EUR. Zatiaľ to vyzerá dobre.

Podmienkou však je, že k sporeniu musíme mať otvorený aj bežný účet. Čo nám v reklame nepovedia, že za jeho vedenie si účtujú každý mesiac 3,90 EUR. V prípade, ak si naň vložíme aspoň 10 000 EUR, tak ho máme zadarmo. Ďalšou možnosťou, ako sa vyhnúť poplatku je formou platenia kartou. Pol percenta zo sumy všetkých platieb kartou v mesiaci nám vrátia, maximálne do výšky poplatku za vedenie účtu. To znamená, že suma mesačných platieb by musela byť minimálne 780 EUR, aby sme mali účet bez poplatku.

Ak si to zrátame, za rok na účet vložíme 600 EUR, banka nám dá úrok 13,94 EUR, daň bude 2,64 EUR. Za vedenie účtu nám strhnú 46,80 EUR. Takže sme v strate 35,50 EUR. Ak by sme však platili kartou 780 EUR mesačne, čo už je dosť vysoká suma alebo si na bežnom účte necháme 10 000 EUR, tak zhodnotenie 5% je zaujímavé. Potom je na zamyslenie otázka, prečo by mal niekto na bežnom účte, ktorý je úročený rovnou nulou 10 000 EUR a využíval by toto sporenie, aby na ňom zarobil 11,30 EUR?

Odporúčanie

Pri výbere sporiaceho účtu je najdôležitejšie sledovať, ako rýchlo a za akých podmienok sa vieme k peniazom v prípade potreby dostať. Ďalším dôležitým faktorom sú poplatky za vedenie účtu, ktorý je v niektorých bankách nutnosťou, aby sa nestalo, že nakoniec viac prerobíme, ako zarobíme.

chcem sa poradiť

Kategória: Investovanie

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*