stavebné sporenie s úrokom 9 %

Stavebné sporenie s úrokom 9 %, aká je realita?

Stavebné sporenie v posledných rokoch výrazne stratilo na obľúbenosti. Wüstenrot stavebná sporiteľňa nedávno prišla s ponukou, ktorá na prvý pohľad vyzerá veľmi zaujímavo.

Wüstenrot stavebná sporiteľňa začala nedávno ponúkať stavebné sporenie s úrokom 9 %. Kto už začal vyberať peniaze z akciových fondov, aby ich sem bezpečne uložil, mal by ešte chvíľu počkať. Poďme si túto ponuku rozmeniť na drobné, aby sme zistili, aký je skutočný úrok.

Úrok

Wüstenrot ponúka na stavebnom sporení základné úročenie 0,3 % ročne. Týmto percentom sa každý rok úročí celá nasporená suma na zmluve. Ďalej tu máme tzv. W-prémiu. Jej výška závisí od dohodnutej doby sporenia, pri 9-ročnej viazanosti je jej výška 6,2 %.

Práve tu sa skrýva prvý háčik. Týmto percentom sa neúročí celá nasporená suma na zmluve, ale vždy len vklad a štátna prémia, ktoré boli pripísané na zmluvu v danom roku. Takže, keď v niektorom roku na zmluvu nič nevložím, W-prémiu nedostanem. Najväčšia časť peňazí, celková našetrená suma, sa úročí iba úrokom 0,3 % ročne.

stavebné sporenie s úrokom 9 %

Tieto dva druhy úrokov garantuje Wüstenrot počas celej doby viazanosti. Poslednou časťou úroku je štátna prémia. Jej výšku ale vieme len pre rok 2020. Nie je známa jej výška na ďalšie roky, veľa ľudí na ňu dnes kvôli svojmu príjmu ani nemá nárok. Netreba ani spomínať, že výška štátnej prémie sa v minulosti pravidelne znižovala.

Poplatky a dane

Poplatok za uzatvorenie zmluvy je jednorazovo 20 EUR. Mesačný poplatok za vedenie zmluvy je od 0,98 EUR do 1,98 EUR. Tu je možné získať zľavu 50 % alebo 100 % podľa výšky ročného vkladu.

Napríklad, pri ročnom vklade 1 000 EUR je mesačný poplatok za vedenie 0,99 EUR. Daň je štandardne 19 % z úroku aj z W-prémie. Štátna prémia dani nepodlieha.

Aký je výsledok?

Stavebné sporenie s úrokom 9 % ročne nám Wüstenrot dá, ale iba v prvom roku a len v tom prípade, keď nebudeme počítať s poplatkami a daňami. V ďalších rokoch už je úrok podstatne nižší. Reálny čistý výnos počas celej 9-ročnej viazanosti je približne 1,80 % ročne.

stavebné sporenie s úrokom 9 %

Počas 6-ročnej viazanosti je výnos 1,60 % ročne, takže znova ďaleko od reklamovaných 5,5 %. Je to kvôli tomu, že nasporená suma je úročená iba úrokom 0,3 % ročne. Znova sa potvrdzuje, že by sme nemali hneď podliehať reklame, ale pozornejšie si pozrieť všetky podmienky. Netreba zabúdať ani na to, že pri výbere peňazí je potrebné ich vydokladovať bločkami, inak o štátnu prémiu prídeme.

Minulý rok bola na Slovensku inflácia 2,7 %, rok predtým 2,5 %. Takže sporiť najbližších 9 rokov s veľkou pravdepodobnosťou toho, že inflácia bude vyššia ako úrok, ktorý dostaneme, nie je práve ideálne.

Poznámka: Výpočet som si zjednodušil pri pripisovaní a úročení štátnej prémie a odpočítavaní poplatkov za vedenie, takže nasporená suma bude v skutočnosti o pár eur nižšia, ale tento rozdiel je zanedbateľný.

chcem sa poradiť

Kategória: Ostatné

Komentáre

Aký by bol výsledok, keby som v roku 2021 uzatvoril 20 zmlúv na 9 rokov a vklady by som realizoval v na každú zmluvu iba v poslednom roku ?

Štátnu prémiu vám pripíšu iba na jednu zmluvu. Treba počítať s poplatkom za zriadenie – 20 EUR, za vedenie účtu za 9 rokov je poplatok 106,92 EUR. Aj keby vložíte maximum 5 000 EUR, tak sa dostanete na sumu približne 5 200 EUR, výnos 6,6 %. Bez štátnej prémie to vychádza približne 5 130 EUR, resp. 5,1 %. Ťažko povedať, aká bude štátne prémia o 9 rokov. Pri výbere peňazí musíte dokladovať bločkami alebo faktúrami na stavebné účely, aj s tým treba počítať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*